Fakty o stave Slovenska

Autor: Marko Dulak | 27.2.2020 o 18:19 | (upravené 28.2.2020 o 19:02) Karma článku: 5,01 | Prečítané:  1116x

Povedzte mi, čo vás o Slovensku zaujíma - poviem vám to prostredníctvom grafov. Niektorí hovorili o SR ako o malom Švajčiarsku. Ako ďaleko sme sa k nemu dostali? Aby sme boli realistickí, porovnajme sa zatiaľ aspoň s Českom.

Tento blog ponúka parametre, ktoré naša krajina vykazuje v oblasti zdravotnej starostlivosti, vzdelávania, sociálnej starostlivosti, miery nezamestnanosti, nezávislosti súdnictva a životného prostredia v porovnaní s ostatnými európskymi krajinami, ale predovšetkým s Českou republikou.

 

Zdravotníctvo

Podľa správy Indexu návštev zdravotníckych zariadení v Európe z roku 2018 sme v porovnaní s Českou republikou lepší v možnosti objednať si termín cez internet, v dostupnosti elektronických lekárskych predpisov, máme viac vedomostí o dostupnosti „katalógu“ nemocníc s výsledkami liečby.

Na druhej strane ale za Českou republikou zaostávame v miere odvrátiteľných úmrtí, prístupe pacientov k vlastným lekárskym záznamom, v priamom prístupe k vyšetreniu u špecialistu bez sprievodného listu, miere úmrtnosti dojčiat, kvalite onkologickej liečby, podieli rezistentných infekcií získaných v nemocniciach, 30-dňovej miere úmrtnosti na ischemickú mozgovú príhodu, atď.

1. Odvrátiteľná úmrtnosť

Miera odvrátiteľnej úmrtnosti na Slovensku predstavuje 168 úmrtí na 100 tisíc obyvateľov, čo je viac ako dvojnásobok priemeru krajín EÚ15 - s priemerom 76 úmrtí (denník SME, 29. okt 2019, podľa SITA).

 

OECD knižnica obsahuje európske hodnotenia z roku 2017:

Graf: Miera úmrtnosti z dôvodov, ktorým sa dalo vyhnúť, 2017 (alebo najbližší rok)

Figure 3.9. Mortality rates from avoidable causes, 2017 (or nearest year)

Graf vľavo vyjadruje úmrtnosť z dôvodov, ktorým sa dalo predísť, graf vpravo zasa úmrtnosť na liečiteľné príčiny (vekovo štandardizované hodnoty na 100 000 obyvateľov)

 

2. Dojčenská úmrtnosť

Podľa Českého štatistického úradu je úmrtnosť detí do jedného roku jedným z dôležitých ukazovateľov účinnosti starostlivosti o dieťa v prvom roku jeho života a aj výstižným a citlivým ukazovateľom zdravotného stavu populácie. Dojčenská úmrtnosť na Slovensku je takmer dvojnásobná:

Graf: Dojčenská úmrtnosť na 1 000 živo narodených detí 

Zdroj: Euro Health Consumer Index 2018 Report

 

3. Onkologická liečba

Pacientske organizácie upozorňujú "na potrebu zlepšiť stav onkológie na Slovensku. Podľa analýz je zo 75 liekov, ktoré registrovala Európska lieková agentúra (EMA) po roku 2011 štandardne hradených z verejného zdravotného poistenia iba 26. Slovenskí pacienti tak v mnohých prípadoch nemajú rovnaké možnosti liečebných alternatív ako okolité, ekonomicky porovnateľné krajiny ako Česká republika, Maďarsko, Poľsko, Bulharsko či Rumunsko."

Aj z tohto dôvodu môže byť šanca na prežitieonkologickej choroby o niečo nižšia na Slovensku (52%)  ako v Českej republike (63%) :

Zdroj: Euro Health Consumer Index 2018 Report

 

4. Rezistentné infekcie získané v nemocniciach

Cieľom tohto ukazovateľa je vyhodnotiť prevalenciu a šírenie veľkých invazívnych baktérií s klinicky a epidemiologicky relevantnou antimikrobiálnou rezistenciou. Údaje zhromažďuje 800 zdravotníckych laboratórií obsluhujúcich viac ako 1300 nemocníc v 31 európskych krajinách.

Percento rezistentných infekcií získaných v nemocnici je v SR dvojnásobne vyššia ako v ČR

 

Školstvo

Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) zverejnila v roku 2019 výsledky Programu pre medzinárodné hodnotenie študentov. Prieskum porovnáva výsledky čítania, matematiky a prírodných vied u 15-ročných žiakov z celého sveta a štúdia sa vykonáva každé tri roky. 

 

Výsledky v čítaní: Percento podpriemerných študentov v čítaní

Zdroj: PISA 2019 and EU

 

 

Výsledky v matematike: Percento podpriemerných študentov v matematike

Zdroj: PISA 2019 and EU

 

Výsledky v prírodných vedách: Percento podpriemerných študentov v prírodných vedách

Zdroj: PISA 2019 and EU

 

UNIVERZITY

Česi majú 5 univerzít v prvej tisícke najelpších na svete: Univerzita Karlova (204. miesto), Masarykova univerzita (423. miesto), České vysoké učení technické (449. miesto), Palackého univerzitu (602. miesto) a Vysoké učení technické v Brne (756. miesto).

U nás je to Univerzita Komenského (732. miesto).

Zdroj: Ranking Web of Universities

 

Spravodlivosť

Dôvera v nestrannú spravodlivosť vo viacerých východoeurópskych krajinách klesá.

Vnímaná nezávislosť súdov a sudcov medzi širokou verejnosťou

Zdroj: the 2019 EU Justice Scoreboard

 

Ekonomika a Sociálna starostlivosť

Miera nezamestnanosti v Európe:

Miera nezamestnanosti,sezónne upravené, december 2019: SR 5,7%,ČR 2,0%

Údaje z októbra 2019: Spojené kráľovstvo a Grécko
Údaje za november 2019: Maďarsko, Estónsko a Nórsko

 Zdroj: Eurostat

 

OPATROVATEĽSKÝ PRÍSPEVOK

 

Ak sa vám stane, že sa musíte starať o ťažko zdravotne postihnutého člena rodiny a odísť zo zamestnania, sociálne dávky sa budú líšiť. Na Slovensku vám poskytnú opatrovateľskýpríspevok iba pre ťažko zdravotne postihnutého člena.

Ak opatrovanie vykonáva osoba v produktívnom veku, výška peňažného príspevku je mesačne:

Česká republika má variabilnú sadzbu Príspevoku na starostlivosť - podľa závažnosti zdravotného postihnutia. Poskytujú príspevok pre ľahšie prípady zdravotného postihnutia a pre ťažšie prípady môžu byť až do výšky 19 200 CZK (758 EUR).

 

Životné prostredie

Pozitívnou správou je, že  Slováci majú v porovnaní s Čechmi nižšiu ekologickú stopu (2,6 pre SR a 3 pre ČR).

Portál Euractiv.sk zverejnil informácie, že pre "75 percent Slovákov je dôležité alebo veľmi dôležité ako veľmi strana, ktorú by zvažovali voliť, prioritizuje boj s globálnym otepľovaním."

Potešiteľná správa je, že slovenskí občania majú vyššie ekologické nároky ako Česi alebo Poliaci.

"Až 87 percent čaká, že strana bude presadzovať produkciu potravín zdravým a udržateľným spôsobom, bez pesticídov a antibiotík. 77 percent  vidí ako dôležité aj obnoviteľné zdroje ako cestu k nezávislej a nákladovo efektívnej energii a projekty, ktoré pomôžu ich využitiu."

Ministerstvo životného prostredia SR v Stratégii environmentálnej politiky do roku 2030 uvádza zhoršenie vlastností pôdy zdôvodudusičnanov, nedostatočnéúpravy na udržanie vody a stratu biodiverzity kvôlirozsiahlym monokultúram.

Aj keď máme vyššie ekologické očakávania, v kvalite ovzdušia sme na tom horšie. Webová stránka http://aqicn.org/map/ ponúka mapu kvality ovzdušia v reálnom čase po celom svete

Kvalita ovzdušia v ČR:zelená farba predstavuje dobrú kvalitu ovzdušia a červená nezdravú

Zrdoj: Index kvality vzduchu v reálnom čase; snímka obrazovky zachytenáv stredu, 26. februára 2020

 

Kvalita ovzdušia v SR: v porovnaní s Českou republikou máme viac žltých značiek miest (mierne znečistenie) a Krompachy vykazovali v čase písania blogu, 27.2., veľmi vysoký index - až 152 (nezdravé podmienky)

Zrdoj: Index kvality vzduchu v reálnom čase; snímka obrazovky zachytenáv stredu, 26. februára 2020

 

Napriek uvedeným skutočnostiam v neprospech k našej krajine existuje veľa oddaných a pracovitých lekárov, zdravotníckych pracovníkov, učiteľov, sudcov, ochrancov životného prostredia atď., ktorí chcú urobiť z našej krajiny lepšie miesto.


Teraz je rad na nás, aby sme vybrali správnych vizionárov a skutočných činiteľov zmien, za ktorých hovoria skutky, odbornosť a etická integrita.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Inšpekcia rieši, kto varoval Gašpara pred zadržaním. Sudca menoval aj Kaliňáka

Bývalý policajný prezident je obvinený zo založenia zločineckej skupiny.

Dobré ráno

Dobré ráno: Slovensko môže poslúžiť Sputniku ako experiment

O čom je debata o ruskej vakcíne.

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Slovenská stratégia očkovania je zdravotnícky škandál milénia

Odsunutie ľudí nad 65 rokov ku koncu hovorí, že očkovanie úmrtia nezníži.


Už ste čítali?