Zaujímavosti z Brazílie

Autor: Marko Dulak | 5.11.2018 o 0:54 | (upravené 6.11.2018 o 10:19) Karma článku: 2,05 | Prečítané:  731x

Sieť kultúrno-spoločenksých organizácií, kešu ako ovocie či minimálne množstvo vizuálneho smogu. Na druhej strane, cirkvi hlásajúce finančný blahobyt.

1. Sieť klubov SESC

Brazílska vláda, vybraní zamestnávatelia a zamestnanci majú možnosť prispievať do špeciálneho sociálneho fondu, z ktorého sa financujú neziskové zariadenia poskytujúce  kultúrne, spoločenské, športové, či vzdelávacie programy  a rekreačné zariadenia pre členov. Tí majú zvýhodnené vstupné /častokrát veľmi symbolické/ na podujatia či kurzy. Väčšiny podujatí sa môže zúčastniť aj širšia verejnosť za plné vstupné.

Kluby sú otvorené aj vo večerných hodinách a počas víkendov, aby ich návštevníci mohli využiť vo svojom voľnom čase. Súčasťou klubov sú aj stravovacie zariadenia a bufety s cenovo dostupnou ponukou.

2. Kešu je ovocie

Kešu poznáme predovšetkým ako oriešky, ale v exotických krajinách sa spracúvava a predáva kešu ako ovocie či džús. Pestuje sa predovšetkým v severovýchodnej časti Brazílie. Má vzhľad nektarinky či jablka a samotný oriešok vyrastá na vonkajšej strane ovocia. Každý plod tak obsahuje iba jeden orech v škrupine.

 

3. Minimálny vizuálny smog

Brazílčania si chránia verejné priestranstvá a vývesné reklamné tabule v mestách takmer nenájdete. Zachovávajú si tak svoj prirodzený charakter a nepôsobia gýčovo. Nenájdete tu ani budovy s dvadsiatimi rôznymi reklamnými logami firiem.

4. Ekologický prístup

Zeleň v mestách si chránia; v mnohých mestách sú populárne živé ploty a živé steny.

Vo viacerých brazílskych metropolách vidieť solárne pouličné lampy a na odľahlom vidieku severo-východu zasa veterné turbíny.

5. Autobusy majú samostatné koridory

Kvôli podpore plynulosti v doprave majú mnohé mestá zriadené samostatné autobusové jazdné pruhy či koridory. Vo veľkomestách platí tzv. "rodízio" -čiže zákaz používania  motorových vozidiel počas špičky /každý deň sa týka iných áut podľa koncového čísla na poznávacej značke/. Za porušenie hrozí veľká pokuta.

Zaujímavosťou je, že autobusy v Sao Paule majú výstup aj nástup na dvoch stranách /podľa pozície vozidla, keďže niektoré zastávky sú na pravej aj ľavej strane vozovky/.

6. Recyklovanie

Sieť potravín Pao de Acucar umožňuje recyklovať obaly priamo v areáli parkoviska ich obchodov. Odpad sa triedi aj v nákupných centrách či staniciach metra.

 

7. Súkromné cirkvi s účelom zisku

V Brazílii existujú súkromné cirkvi, ktoré hlásajú, že finančný blahobyt nie je hriech. A sľubujú ho aj svojim následovníkom. Niektoré z týchto cirkví majú chrámy ako masívne kasína v Las Vegas. Na jednej strane sú niektoré z týchto spoločností schopné nájsť veriacim prácu, na druhej strane si však za takúto službu pýtajú mesačnú platbu vo výške približne desať percent zo mzdy. Medzi majiteľmi sietí súkromných kostolov je už niekoľko multimilionárov. Jeden z nich, biskup Edir Macedo, je pravidelne zapletený do škandálov spreneverenia darov veriacich na charitatívne účely.Tohto roku bol o Macedovi nakrútil hraný film (čiastočne hradený teleíznou stanicou, ktorú biskup vlastní). Lístky boli údajne vypredané, avšak sály boli poloprázdne až prázde. Ako je to možné? Vstupenky boli distribuované veriacim zdarma priamo v bohostánkoch, no do kín sa dostavila iba časť z nich.

8. Politická kauza "Autoumyváreň"

Mnohí politici, obchodní lídri a predstavitelia nadnárodných korporácii boli zapletení do jednej z najväčších a najkomplexnejších káuz korupcie a prania špinavých peňazí v Južnej Amerike. Už viac ako 150 ľudí (medzi nimi aj bývalý prezident Brazílie Luiz Inácio Lula da Silva) bolo zatknutých, je stíhaných alebo čelia trestným konaniam.

Tento krok však polarizoval brazílsku spoločnosť. Pre jedných bol Lula favoritom na pro-sociálneho prezidentského kandidáta, ktorého väzba vylúčila z volieb; pre druhých zasa jednou z príčin ekonomických problémov krajiny. Veria, že Brazílsky najvyšší súd a Federálna polícia budú v odhaľovaní káuz politikov pokračovať.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Inšpekcia rieši, kto varoval Gašpara pred zadržaním. Sudca menoval aj Kaliňáka

Bývalý policajný prezident je obvinený zo založenia zločineckej skupiny.

Dobré ráno

Dobré ráno: Slovensko môže poslúžiť Sputniku ako experiment

O čom je debata o ruskej vakcíne.

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Slovenská stratégia očkovania je zdravotnícky škandál milénia

Odsunutie ľudí nad 65 rokov ku koncu hovorí, že očkovanie úmrtia nezníži.


Už ste čítali?