reklama

Ministerstvo pôdohospodárstva SR podporuje kontroverzný herbicíd

Rada EÚ, v ktorej za jednotlivé členské krajiny rozhodujú ich príslušní ministri - v našom prípade ministerka Pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR - odporučila predĺženie glyfosátu na ďalších 10 rokov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

NÁZORY NA GLYFOSÁT

Glyfosát je najpopulárnejší herbicíd používaný predovšetkým v poľnohospodárstve, ktorý podľa štúdie Svetovej zdravotníckej organizácie ničí u človeka chromozómy aj DNA a je potenciálny karcinogén. Úrad verejného zdravotníctva v štáte Kalifornia považuje glyfasát za karcinogén a toto varovanie musí byť uvedené na obale prípravku Roundup. Naopak, podľa vyjadrenia Európskeho úradu pre bezbpečnosť potravín vznik rakoviny pri používaní herbicídu nehrozí.

Britský denník The Guardian informoval, že používanie glyfasátu je natoľko rozšírené, že sa nachádza v 45% povrchovej pôdy a bol prítomný v moči 75% Nemcov, ktorých testovali.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Združenia farmárov vo Veľkej Británii, Francúzsku aj Nemecku sú za predĺženie licencie glyfosátu, pretože im umožňuje ľahšie kontrolovať poľnohospodársku produkciu. 

Podľa nedávnej štúdie Kalifornskej univerzity v San Diegu vystavenie sa človeka glyfosátom sa od 90-tych rokov zvýšilo o 500%. "V USA sa používa predovšetkým na postrek geneticky modifikovanej kukurice a sóje, ale aplikuje sa aj na značnej časti pšenice a ovosu. Veľa ľudí o tejto skutočnosti nevie," uviedol Paul Mills, profesor z Fakulty medicíny Kalifornskej univerzity.

PREŠĽAP SPOLOČNOSTI MONSANTO 

Spoločnosť Monsanto je jedným z popredných výrobcov produktu s obsahom glyfosátu a firmou, ktorá minula 4,6 milióna USA. Podľa organizácie Corporate Europe Obseraroty - Monsanto v Euroópe lobuje aj nepriamo, prostredníctvom spoločností a asociácií ako PR firma Hume Brophy či International Life Science Institute. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Kvôli ovplyvňovaniu výsledkov bezpečnostných regulácii mali zástupcovia spoločnosti Monsanto vypovedať 11. októbra pred Európskym parlamentom. Keďže predstavitelia spoločnosti sa odmietli zúčastniť pojednávania, členské štáty zakázali lobistom firmy Monsanto vstup do Európskeho parlamentu.

Populárny týždenník Der Spiegel priniesol informácie o nedávno uniknutých dokumentoch spoločnosti Monsanto. Samotná toxikologička firmy Monsanto, Donna Farmer, sa v elektronickej komunikácii vyjadrila: "Nemôžeme povedať, že Roundup nie je karcinogén... nemáme dostatok štúdií na formuláciu takého tvrdenia." Ostatné dokumenty odhalili, že firma zatajovala riziká herbicídneho prípravku.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

DOPAD NA VČELY

Včely sú dôležitým polinátorom vďaka ktorým máme v Európe k dispozícii 3/4 potravín. The Journal of Experimental Biology zverejnil štúdiu, podľa ktorej síce hebricíd Roundup včely priamo nezabíja, ale pri kontakte s ním sa ťažšie orientujú v prostredí a znižuje sa ich schopnosť nájsť nektár. 

SITUÁCIA VO SVETE

30 tisíc argentínskych lekárov združených vo Federálnom syndikáte odborníkov na oblasť zdravia (FESPROSA) už v roku 2015 požadovalo zákaz používania produktu Roundup kvôli zvýšenom výskyte spontánnych potratov, poškodeniam pri narodení, kožných a respiračných problémov a neurologických ochorení.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Glyfosát je v súčasnosti zakázaný na Malte, v Srí Lanke, vo flámskej časti Belgicka, Argentíne, väčšíne Holandska a k opatreniam pristupujú aj Mexiko, Kanada a Brazília

PETIČNÉ AKCIE

Petíciu spoločnonsti Greenpeace proti používaniu glyfosátu podpísalo vyše milión Európanov. Naopak, petíciu farmárov Veľkej Británie za používanie glyfosátu podpísalo asi 6 tisíc jednotlivcov.

HLASOVANIE RADY EÚ (zastúpenej príslušnými ministrami jednotlivých krajín)

Za predĺženie licencie glyfosátu hlasovali ministri:

Bulharska, Cypru, Českej republiky, Dánska, Estónska, Fínska, Holandska, Írska, Litvy, Lotyšska, Maďarska, Poľska, Rumunska, Slovenska, Španielska a Veľkej Británie.

Ministri Portugalska a Nemecka sa hlasovania zdržali. 

Proti predĺženie licencie herbicídu hlasovali ministri z Belgicka, Chorvátska, Francúzska, Grécka, Luxemburgska, Malty, Rakúska, Slovinska, Talianska a Švédska.

Po schválenom hlasovaní Radou EÚ prešlo hlasovanie do Európskeho parlamentu.

HLASOVANIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU

Poslanci Európskeho parlamentu v pomere 340 (za námietku) ku 204 (bez námietky na predĺženie) návrh Rady EÚ na predĺženie glyfosátu zamietli.  

Slovenskí europoslanci Monika Beňová, Pál Csáky, Vladimír Maňka, Miroslav Mikolašik, József Nagy, Monika Smolková, Anna Záborská, Branislav Škripek, Ivan Štefanec a Jana Žitňanská hlasovali za námietku proti predĺženiu herbicídu.

Jediný z europoslancov SR, ktorý hlasoval za predĺženie licencie, bol Richard Sulík.

Európska komisia teraz poslala návrh jednotlivým ministerstvám členských štátov na predĺženie licencie glyfosátu o 5 rokov. Jednotlivé ministerstvá budú hlasovať 9. novembra.

ZÁVER

Na jednej strane je záujem finančný a poľnohospodársky, na druhej zasa zdravotný a environmentálny. Zatiaľčo v poľnohospodárstve existujú alternatívy, naše zdravie nahradiť nemôžeme. Aké záujmy teda obhajuje naše Ministerstvo pôdohospodárstva a ministri väčšiny východoeurópskych krajín EÚ?

OPRAVA: pôvodne som nesprávne uviedol, že glyfosát podporili slovenskí europoslanci. Správna informácia mala byť, že ju schválila Rada EÚ. Týmto sa dotknutým europoslancom ospravedlňujem a zároveň ďakujem za ich skutočnú podporu voličov.

Marko Dulak

Marko Dulak

Bloger 
  • Počet článkov:  37
  •  | 
  • Páči sa:  14x

Myslím, teda som. * * * * *Absolvent klinickej sociálnej práce. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu