Slovensko a postoje voči LGBTI? Zaostávame aj za Kubou

Autor: Marko Dulak | 19.8.2017 o 21:19 | (upravené 20.8.2017 o 21:12) Karma článku: 7,24 | Prečítané:  2331x

O postojoch západných krajín voči LGBTI komunite máme relatívne dosť informácií. Ale ako vyzerá situácia v menej rozvinutých krajinách? V oblasti informovanosti a progresívnosti  zaostávame nielen za Kubou.

KUBA

Možno to bol práve slabý vplyv náboženstva v krajine, ktorý prispel k vytvoreniu Národného centra pre sexuáne vzdelávanie CENESEX (cenesex.org) na Kube. CENESEX úzko spolupracuje so školami, keďže si uvedomuje zodpovednosť školy ako jednej z najdôležitejších inštitúcií spoločenstva a jej úlohu v integrovanom vzdelávaní ohľadom sexuality. 

CENESEX sa usiluje o vedecký dialóg a v apríli 2018 usporiada ôsmy ročník kubánskeho kongresu s témami ako integrované vzdelávanie o sexualite, osveta v oblasti sexuálneho zdravia, sociálna integrácia osôb LGBTI, rodové náslie a ďalšie.

 

KOLUMBIA

V tejto kresťanskej latinskoamerickej krajine vedia koexistovať veriaci aj sexuálne menšiny.

Kolumbijský Najvyšší súd schválil manželstvá párov rovnakého pohlavia s odôvodnením, že právo na manželstvo je jedným zo základných práv pre všetkých ľudí. V tejto krajine sú besedy o tolerancii súčasťou vzdelávania a adopcie i civilné zväzky súčasťou práv všetkých občanov.

 

BRAZÍLIA

Aj v prípade Brazílie to bol Najvyšší súd, ktorý umožnil uzatvárať civilné zväzky, manželstvá aj vykonávať adopcie všetkým občanom. Navyše, Federálna psychologická rada v Brazílii vydala uznesenie 1/99, ktorým zakazuje psychológom vykonávať reverzné terapie (snahu zmeniť sexuálnu orientáciu) a zakazuje psychológom šíriť predusudky v spoločnosti tým, že by homosexualitu označili za poruchu, chorobu alebo perverziu. Platnosť uznesenia potvrdil Federánly krajský súd v Riu s odôvodnením, že Federálna psychologická rada má náležitú vedeckú kompetenciu a odbornú kapacitu na určovanie štandardov v krajine.

Brazílski jednotlivci ani firmy sa nehanbia za podporu gejov. Budovu tlačiarenskej spoločnosti v Sao Paule pokrýva dúhová vlajka v rozmedzí šiestich poschodí. Stánok Sonie a jej rodiny na pláži v Riu ponúka občerstvenie a lehátka pre návštevníkov. Vítaní sú u nich nielen gejovia, ale aj Slováci. Brazílčania jednoducho majú radi ľudí.

 

A ČO MY?

Na Slovensku ešte mnohí z nás nevedia rozdiel medzi tradičnou hodnotou a sexuálnou orientáciou. Láska, úcta, ochota pomôcť, súdržnosť, čestnosť a úprimnosť - to sú tradičné hodnoty. Sexuálna orientácia - tak ako farba očí a vlasov či pravorukosť alebo ľavorukosť - nie je možnosťou voľby a preto ju nemôžeme označovať za hodnotu. 

Považujeme sa za srdčný a pracovitý národ a máme aj svoju slovanskú charizmu, ale v oblasti porozumenia voči druhým mnohí z nás pokrivkávajú. Sme naučení viac ľudí posudzovať a odsudzovať (rozumom), zatiaľčo v latinskoamerických krajinách ľudia v každodennom živote viac zapájajú svoje srdcia. Možno aj preto sú šťastnejší a spokojnejší, aj keď ich životná úroveň je horšia. U nás to môže  byť širší obraz nášho nerešpektovania nielen inakosti, ale aj chýbajúca úcta voči kolegom, susedom či rodinným príslušníkom. 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dva dni nemal platiť zákaz vychádzania, o chybe vraj vláda vedela

Zákaz vychádzania bude platiť aj 25. a 26. januára.


Už ste čítali?