Slovensko a postoje voči LGBTI? Zaostávame aj za Kubou

Autor: Marko Dulak | 19.8.2017 o 21:19 | (upravené 20.8.2017 o 21:12) Karma článku: 7,24 | Prečítané:  2226x

O postojoch západných krajín voči LGBTI komunite máme relatívne dosť informácií. Ale ako vyzerá situácia v menej rozvinutých krajinách? V oblasti informovanosti a progresívnosti  zaostávame nielen za Kubou.

KUBA

Možno to bol práve slabý vplyv náboženstva v krajine, ktorý prispel k vytvoreniu Národného centra pre sexuáne vzdelávanie CENESEX (cenesex.org) na Kube. CENESEX úzko spolupracuje so školami, keďže si uvedomuje zodpovednosť školy ako jednej z najdôležitejších inštitúcií spoločenstva a jej úlohu v integrovanom vzdelávaní ohľadom sexuality. 

CENESEX sa usiluje o vedecký dialóg a v apríli 2018 usporiada ôsmy ročník kubánskeho kongresu s témami ako integrované vzdelávanie o sexualite, osveta v oblasti sexuálneho zdravia, sociálna integrácia osôb LGBTI, rodové náslie a ďalšie.

 

KOLUMBIA

V tejto kresťanskej latinskoamerickej krajine vedia koexistovať veriaci aj sexuálne menšiny.

Kolumbijský Najvyšší súd schválil manželstvá párov rovnakého pohlavia s odôvodnením, že právo na manželstvo je jedným zo základných práv pre všetkých ľudí. V tejto krajine sú besedy o tolerancii súčasťou vzdelávania a adopcie i civilné zväzky súčasťou práv všetkých občanov.

 

BRAZÍLIA

Aj v prípade Brazílie to bol Najvyšší súd, ktorý umožnil uzatvárať civilné zväzky, manželstvá aj vykonávať adopcie všetkým občanom. Navyše, Federálna psychologická rada v Brazílii vydala uznesenie 1/99, ktorým zakazuje psychológom vykonávať reverzné terapie (snahu zmeniť sexuálnu orientáciu) a zakazuje psychológom šíriť predusudky v spoločnosti tým, že by homosexualitu označili za poruchu, chorobu alebo perverziu. Platnosť uznesenia potvrdil Federánly krajský súd v Riu s odôvodnením, že Federálna psychologická rada má náležitú vedeckú kompetenciu a odbornú kapacitu na určovanie štandardov v krajine.

Brazílski jednotlivci ani firmy sa nehanbia za podporu gejov. Budovu tlačiarenskej spoločnosti v Sao Paule pokrýva dúhová vlajka v rozmedzí šiestich poschodí. Stánok Sonie a jej rodiny na pláži v Riu ponúka občerstvenie a lehátka pre návštevníkov. Vítaní sú u nich nielen gejovia, ale aj Slováci. Brazílčania jednoducho majú radi ľudí.

 

A ČO MY?

Na Slovensku ešte mnohí z nás nevedia rozdiel medzi tradičnou hodnotou a sexuálnou orientáciou. Láska, úcta, ochota pomôcť, súdržnosť, čestnosť a úprimnosť - to sú tradičné hodnoty. Sexuálna orientácia - tak ako farba očí a vlasov či pravorukosť alebo ľavorukosť - nie je možnosťou voľby a preto ju nemôžeme označovať za hodnotu. 

Považujeme sa za srdčný a pracovitý národ a máme aj svoju slovanskú charizmu, ale v oblasti porozumenia voči druhým mnohí z nás pokrivkávajú. Sme naučení viac ľudí posudzovať a odsudzovať (rozumom), zatiaľčo v latinskoamerických krajinách ľudia v každodennom živote viac zapájajú svoje srdcia. Možno aj preto sú šťastnejší a spokojnejší, aj keď ich životná úroveň je horšia. U nás to môže  byť širší obraz nášho nerešpektovania nielen inakosti, ale aj chýbajúca úcta voči kolegom, susedom či rodinným príslušníkom. 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Čo sa stalo Bélovi?

Bugár si zbytočne prirába hanbu.

Stĺpček šéfredaktorky

Dankova investícia do vzdelania devalvuje akadémiu

Aj kvôli Dankovi sa titul nosí ako nevkusná kravata.


Už ste čítali?