Tienistá stránka olympiády v Riu

Autor: Marko Dulak | 26.3.2017 o 20:12 | (upravené 15.5.2017 o 19:43) Karma článku: 5,16 | Prečítané:  935x

Olympijské hry sú svetovým podujatím, ktoré zaujme nielen športových fanúšikov. Usporiadatelia i hosťutúce krainy očakávajú nárast turizmu a ekonomický prínos. Olympiáda v Riu má aj svoju tienistú stránku, o ktorej mnohí nevedia.

Medaily sú už rozdané, šťastní atléti zaplnili stránky športových denníkov a spravodajských programov. Lesk olympiády vystriedala realita.

V prípade Ria je to dosť tvrdá realita. Brazília a predovšetkým štát Rio investovali do olympiády približne 12 miliárd amerických dolárov. Zlepšili infraštruktúru, vybudovali olympijskú dedinu či zrenovovali športový štadión Maracaná. Vysoké náklady v spojení s korupnčými kauzami však natoľko zaťažili štátnu pokladnicu, že štátni zamestnanci, policajti, zdravotnícky personál ani pedagogickí pracovníci nedostali mzdy od minulého roku

Brazília sa uchádzala o kandidatúru olympiády v čase ekonomického rozmachu (v roku 2009). Situácia v krajine sa však vposledných rokoch zhoršila a krajina prechádza hospodárskou krízou.

 Už minulý rok miestna samospráva znížila výdavky na zdravotníctvo a školstvo a tohto roku k balíku opatrení pridali privatizáciu štátnych vodární a zvýšenie odvodov zamestnancov. V meste Rio de Janeiro sa tohto roku kvôli nepriaznivej situácii uskutočnilo viacero protestov.

Podľa štúdie Oxfordskej univerzity sa výdavky na olympiádu predražia v priemere o 156 percent. Pre krajiny so silnou ekonomikou to nemusí predstavovať takú záťaž ako pre ostatné štáty. Ako uvádza štúdia Oxfordskej univerzity, v prípade Grécka sa olympiáda v roku 2004 s veľkou pravdepodobnosťou podpísala na pretvrávajúcej hospodárskej kríze. 

Napriek nepriaznivej situácii sa Brazílčania nestrácajú nádej a nenechali si újsť tohtoročnú oslavu karnevalu, Niektorí z nich boli odetí vo väzenských kostýmoch vyjadrujúc vieru, že voči funkcionárom v korupčných škandáloch budú vyvedené patričné dôsledky. 

DODATOK (15. mája 2017)

Na pochvalu Brazílie je potrebné dodať, že najvyššie justičné orgány odhalili viaceré kauzy (napr. naposledy s brazílskym mäsom) a taktiež korupčné aféry politikov. Tieto právne inštitúcie teda neslúžia politickej elite, ale robia skutočnú službu  ľuďom aj krajine.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Čo sa stalo Bélovi?

Bugár si zbytočne prirába hanbu.

Stĺpček šéfredaktorky

Dankova investícia do vzdelania devalvuje akadémiu

Aj kvôli Dankovi sa titul nosí ako nevkusná kravata.


Už ste čítali?