Tienistá stránka olympiády v Riu

Autor: Marko Dulak | 26.3.2017 o 20:12 | (upravené 15.5.2017 o 19:43) Karma článku: 5,16 | Prečítané:  944x

Olympijské hry sú svetovým podujatím, ktoré zaujme nielen športových fanúšikov. Usporiadatelia i hosťutúce krainy očakávajú nárast turizmu a ekonomický prínos. Olympiáda v Riu má aj svoju tienistú stránku, o ktorej mnohí nevedia.

Medaily sú už rozdané, šťastní atléti zaplnili stránky športových denníkov a spravodajských programov. Lesk olympiády vystriedala realita.

V prípade Ria je to dosť tvrdá realita. Brazília a predovšetkým štát Rio investovali do olympiády približne 12 miliárd amerických dolárov. Zlepšili infraštruktúru, vybudovali olympijskú dedinu či zrenovovali športový štadión Maracaná. Vysoké náklady v spojení s korupnčými kauzami však natoľko zaťažili štátnu pokladnicu, že štátni zamestnanci, policajti, zdravotnícky personál ani pedagogickí pracovníci nedostali mzdy od minulého roku

Brazília sa uchádzala o kandidatúru olympiády v čase ekonomického rozmachu (v roku 2009). Situácia v krajine sa však vposledných rokoch zhoršila a krajina prechádza hospodárskou krízou.

 Už minulý rok miestna samospráva znížila výdavky na zdravotníctvo a školstvo a tohto roku k balíku opatrení pridali privatizáciu štátnych vodární a zvýšenie odvodov zamestnancov. V meste Rio de Janeiro sa tohto roku kvôli nepriaznivej situácii uskutočnilo viacero protestov.

Podľa štúdie Oxfordskej univerzity sa výdavky na olympiádu predražia v priemere o 156 percent. Pre krajiny so silnou ekonomikou to nemusí predstavovať takú záťaž ako pre ostatné štáty. Ako uvádza štúdia Oxfordskej univerzity, v prípade Grécka sa olympiáda v roku 2004 s veľkou pravdepodobnosťou podpísala na pretvrávajúcej hospodárskej kríze. 

Napriek nepriaznivej situácii sa Brazílčania nestrácajú nádej a nenechali si újsť tohtoročnú oslavu karnevalu, Niektorí z nich boli odetí vo väzenských kostýmoch vyjadrujúc vieru, že voči funkcionárom v korupčných škandáloch budú vyvedené patričné dôsledky. 

DODATOK (15. mája 2017)

Na pochvalu Brazílie je potrebné dodať, že najvyššie justičné orgány odhalili viaceré kauzy (napr. naposledy s brazílskym mäsom) a taktiež korupčné aféry politikov. Tieto právne inštitúcie teda neslúžia politickej elite, ale robia skutočnú službu  ľuďom aj krajine.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?