TTIP? Nie, ďakujem.

Autor: Marko Dulak | 11.5.2016 o 8:00 | (upravené 18.5.2016 o 4:17) Karma článku: 5,21 | Prečítané:  1132x

V tejto dobe prebiehajú rokovania o finálnej verzii polievky TTIP. Obe politické reprezentácie tvrdia svojim občanom, že TTIP prinesie nové pracovné príležitosti a ekonomický rast. Tieto sľuby sa však zdajú príliž utopické.. 

Ekonomika totiž nemusí rásť donekonečna a zvyčajne je to zisk na úkor niekoho druhého. A kto v tomto prípade ťahá za kratší koniec? Stačí sa pozrieť na príklad zmluvy NAFTA medzi USA a Mexikom podpísanou pred viac než dvadsiatimi rokmi. Za ten čas Mexiko zaznamenalo minimálny ekonomický rast - GDP na obyvateľa je takmer rovnako nízky ako pred dvadsiatimi rokmi. Navyše stá tisíce Mexičanov prišlo o prácu - predovšetkým farmári, pretože ich poľnohospodárstvo nedokázalo konkurovať dotovanému agro-priemyslu v USA. Mexiko je dnes zaplavené americkými potravinami.Občanov USA zmluva negatívne poznačila v tom, že spôsobila tlak na zníženie reálnej mzdy a benefitov. 

Čo sa teda skrýva za receptom TTIP? Zarážajúci fakt je tajnosť celého procesu. Politickí kuchári sa snažia navariť jedlo za zatvorenými dverami a ani vyjednávač pre Slovensko vraj nemá k rokovaniam prístup. Toto nie je dobrým znakom transparentnosti ani demokratického procesu.

Denník Independent priniesol správu nositeľa Nobelovej ceny za ekonomiku - Josepha Stiglitza, ktorý uvádza, že TTIP dáva moc korporáciám súdiť sa s vládami štátov, kde prijmú regulácie a zákony ohrozujúce zisky nadnárodných spoločností. Táto znepokojujúca skutočnosť zneisťuje  princípy demokracie v spoločnosti, pretože finančné záujmy krajiny budú mať prednosť pred záujmami občanov či životného prostredia. 

Je naivné si myslieť, že slovenské výrobky sa dostanú do USA. Jednak naši výrobcovia nebudú schopní pokryť tamojší obrovský trh (výnimkou môžu byť špecifické odvetvia), ale je otázne, či naše výrobky budú konkurencieschopné napríklad s čínskymi. Na druhej strane, americké produkty nebudú mať väčší problém zaplaviť náš trh - tak ako náš trh pred pár rokmi pohltili potraviny z Európy. Stačí sa pozrieť naokolo už teraz. Koľko zahraničných sietí a výrobcov u nás predáva a koľkým slovenským výrobcom sa podarilo presadiť za hranicami?

Neopomenuteľnou skutočnosťou ostáva aj prípad geneticky modifikovaných potravín, ktoré v USA nepodliehajú povinnému označovaniu. Spoločnosť Monsanto a ďalšie korporácie sa súdia so štátom Vermont, kde miestna samospráva presadila povinné označovanie geneticky upravovaných potravín. Viaceré mestá na západe USA zažalovali spoločnosť Monsanto so žiadosťou o odškodnenie za znečistenie životného prostredia látkou PCB (polychlórované bifenyly) spoločnosťou Monsanto. Vysoké hodnoty PCB sa aj po vyše tridsiatich rokoch stále nachádzajú vo vodných zdrojoch - s negatívnym dopadom na ľudský imunitný systém, rizikom onkologického ochorenia a reprodukčné či vývojvé poruchy.  Mali by mať korporácie moc súdiť sa so štátmi či krajinami? A má byť úlohou vlád jednotlivých štátov ochrana vlastných občanov alebo záujmov korporácií?

Páčil sa mi postreh europoslanca Sulíka: "Celkovo mám dojem, že ide skôr o vnútenie amerických noriem Európe, ako o voľný obchod."  Žiaľ, obávam sa, že vnútenie amerických noriem nebude iba dojem, ale realita. USA totiž podobnú zmluvu podpísalo tohto roku s tichooceánskymi krajinami. Zástupca Obchodu USA Michael Forman pre BBC uviedol, že PPT môže priniesť 100 miliárd USD americkej ekonomike ročne. Podpísanie zmluvy podľa neho prinesie výhody americkým pracovníkom, farmárom a obchodníkom. Aké výhody prinesie zmluvným krajinám však nespomenul.

Aký máte na TTIP názor Vy? Ak Vám polievka TTIP nevonia, európsku petíciu môžete podpísať tu.

 

ZDROJE:

http://www.nytimes.com/roomfordebate/2013/11/24/what-weve-learned-from-nafta/under-nafta-mexico-suffered-and-the-united-states-felt-its-pain

http://www.theguardian.com/commentisfree/2014/jan/04/nafta-20-years-mexico-regret

http://sulik.sk/ttip-budem-hlasovat-proti/

http://www.independent.co.uk/news/business/news/eu-referendum-joseph-stiglitz-ttip-labour-transatlantic-trade-investment-partnership-a6907806.html

http://www.huffingtonpost.com/bill-couzens/a-latte-gmos_b_6119032.html

http://www.sanjoseinside.com/2015/08/06/san-jose-sues-monsanto-over-pollution-in-san-francisco-bay/

http://www.bbc.com/news/business-35480600

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Cynická obluda

OĽaNO hujerizuje úrady

Po tom, ako OĽaNO nanominovalo prednostov úradov, prišli s plánom, že nanominujú aj vedúcich odborov.

Dva dni nemal platiť zákaz vychádzania, o chybe vraj vláda vedela

Zákaz vychádzania bude platiť aj 25. a 26. januára.

Dobré ráno

Dobré ráno: Kotleba je navždy vodca, fašisti sa hádajú

Prečo nastal rozkol v ĽSNS.


Už ste čítali?