Sliepka, pivo a taška cez rameno

Autor: Marko Dulak | 6.11.2013 o 8:09 | (upravené 1.7.2014 o 9:31) Karma článku: 6,31 | Prečítané:  431x

Dodávková forma  mestskej a medzimestskej hromadnej dopravy v húževnato opotrebovaných mikrobusoch alebo pickup automobiloch s uspôsobenou zadnou časťou vozidla (pridanými sedacími podložkami) na prepravu osôb je populárna v Strednej i Južnej Amerike a oblasti Karibiku. V Dominikánskej republike sa tieto vozidlá označujú „guagua."

doprava_res.jpg

Aj takto vyzerá guagua; mnohé sú modernejšie

Presúvať sa z jedného miesta na druhé v guague môže byť kultúrno-antropologickým zážitkom. Najskôr sa v otvorenej terasovitej čakárni pri ceste zhromažďujú cestujúci, medzi inými aj pani v stredných rokoch, ktorá cestuje so sliepkou zaviazanou v priesvitnom igelitovom vrecúšku.  Aby sliepka zvládla cestu živá, na plastovom vrecku má vyrezané dva otvory: z jednej strany jej trčí hlava a z opačnej strany časť chvosta.  Z času na čas vydá zvuk, ktorý sa ťažko vyjadrí písmenami, ale podobá sa kvíkaniu a pískaniu. Aby cestu zvládla aj jej majiteľka, zakúpi si v minipotravinách dominikánske fľaškové pivo.

IMG_0427_res_res.JPG

Cestovný poriadok v čakárni uvádza iba ďiaľkové spoje guagua

Neskôr k čakárni pristúpi šofér, ohlási destináciu našej trasy a my ho nasledujeme do jeho pickupu. Predo mnou miernym tempom kolísavo kráča pani s taškou cez rameno, sliepkou v jednej ruke a pivom v druhej.  Šofér ešte pár minút čaká pri aute a snaží sa nalákať ďaľších cestujúcich. Dodávka sa čoskoro pohýňa a prechádzame mierne zaplnenými ulicami, kde vodič neopomenie údatne trúbiť každých päťdesiat metrov, aby prilákal nových pasažierov.

Tí postupne pristupujú a vedľa mňa sa ocitá mladá žena, ktorá si kráti chvíle počúvaním španielskych ľudoviek z mobilného telefónu. Jej výraz tváre mi pripomína spolužiačku Hildu zo základnej školy, ktorá iba čakala, kedy už bude koniec vyučovania.  Pani má uloženú sliepku medzi nohami na podložke, pokračuje v odchlipkávaní piva a vytrvalo komunikuje so šoférom, zatiaľ čo okolo nás sa mihajú zelené lúky, hory  s palmami a v ďiaľke Karibské more.

Míňame vidiek so skormnými príbytkami, ktorých obyvatelia aj tak trávia väčšinu času vonku. Mnohí predávajú ovocie alebo iné výrobky pri cestách, iní varia v otvorených pouličných stánkoch a ostatných vidieť opravovať motocykle, ktoré sú tu veľmi populárne.

IMG_0333_res.JPG

Hydina je tu populárna; tento kohút sa od politiky odvracia

Asi v polovici cesty šofér zastaví, vystúpi z auta a odchádza. Zvedavo sa otáčame, čo sa deje. Po chvíli sa vráti s polystyrénovou krabicou, v ktorej sa nachádza veľmi 'živá' podoba grilovanej ryby s viditeľnými plutvami a siluetou očí; prílohou je banán na varenie.  Vodič si prstami odtrháva kúsky z ryby, malé kosti vypľúva cez okno a rázne pokračuje v ceste. Keď v malej dedine míňame kráčajúci babičku, vodič prudko pribrzdí a nechá ju nastúpiť. Zvezie ju iba pár stoviek metrov, ale peniaze od nej nevezme. Sociálne služby tu neexistujú a je si vedomý, že táto pani nemá žiadny príjem.

Ja medzitým premýšľam o krajine a ľuďoch: mnohí sú veľmi chudobní, ale pritom bohatí na voľný čas, čas na trávenie s blízkymi a známymi; bohatí na peknú prírodu a more; bohatí na šťavnaté ovocie a suroviny, ktoré si vypestovali sami a ktoré majú stále svoju typickú chuť a vôňu. Bohatstvo je relatívne.

IMG_0419.JPG

Prichádzame na záverečnú zastávku a vystupujúci cestujúci podávajú šoférovi zošúľané bankovky alebo mince. Po pani zo sliepkou ostala už iba prázdna pivová fľaša. V aute je zrazu kontrastné veľké ticho. Je čas vystupovať...

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Danko riadi stranu ako autokrat, hovorí bývalý okresný predseda SNS

Bývalý okresný predseda SNS Patrik Zvonár vystúpil z SNS potom, ako ho vedenie strany odvolalo bez udania dôvodu.

KOMENTÁRE

Susedia ich nechcú. Ani vtedy, keď sú to poriadni ľudia

Odťahujú sa od nich. Stále začínajú odznova.


Už ste čítali?