Sliepka, pivo a taška cez rameno

Autor: Marko Dulak | 6.11.2013 o 8:09 | (upravené 1.7.2014 o 9:31) Karma článku: 6,31 | Prečítané:  476x

Dodávková forma  mestskej a medzimestskej hromadnej dopravy v húževnato opotrebovaných mikrobusoch alebo pickup automobiloch s uspôsobenou zadnou časťou vozidla (pridanými sedacími podložkami) na prepravu osôb je populárna v Strednej i Južnej Amerike a oblasti Karibiku. V Dominikánskej republike sa tieto vozidlá označujú „guagua."

doprava_res.jpg

Aj takto vyzerá guagua; mnohé sú modernejšie

Presúvať sa z jedného miesta na druhé v guague môže byť kultúrno-antropologickým zážitkom. Najskôr sa v otvorenej terasovitej čakárni pri ceste zhromažďujú cestujúci, medzi inými aj pani v stredných rokoch, ktorá cestuje so sliepkou zaviazanou v priesvitnom igelitovom vrecúšku.  Aby sliepka zvládla cestu živá, na plastovom vrecku má vyrezané dva otvory: z jednej strany jej trčí hlava a z opačnej strany časť chvosta.  Z času na čas vydá zvuk, ktorý sa ťažko vyjadrí písmenami, ale podobá sa kvíkaniu a pískaniu. Aby cestu zvládla aj jej majiteľka, zakúpi si v minipotravinách dominikánske fľaškové pivo.

IMG_0427_res_res.JPG

Cestovný poriadok v čakárni uvádza iba ďiaľkové spoje guagua

Neskôr k čakárni pristúpi šofér, ohlási destináciu našej trasy a my ho nasledujeme do jeho pickupu. Predo mnou miernym tempom kolísavo kráča pani s taškou cez rameno, sliepkou v jednej ruke a pivom v druhej.  Šofér ešte pár minút čaká pri aute a snaží sa nalákať ďaľších cestujúcich. Dodávka sa čoskoro pohýňa a prechádzame mierne zaplnenými ulicami, kde vodič neopomenie údatne trúbiť každých päťdesiat metrov, aby prilákal nových pasažierov.

Tí postupne pristupujú a vedľa mňa sa ocitá mladá žena, ktorá si kráti chvíle počúvaním španielskych ľudoviek z mobilného telefónu. Jej výraz tváre mi pripomína spolužiačku Hildu zo základnej školy, ktorá iba čakala, kedy už bude koniec vyučovania.  Pani má uloženú sliepku medzi nohami na podložke, pokračuje v odchlipkávaní piva a vytrvalo komunikuje so šoférom, zatiaľ čo okolo nás sa mihajú zelené lúky, hory  s palmami a v ďiaľke Karibské more.

Míňame vidiek so skormnými príbytkami, ktorých obyvatelia aj tak trávia väčšinu času vonku. Mnohí predávajú ovocie alebo iné výrobky pri cestách, iní varia v otvorených pouličných stánkoch a ostatných vidieť opravovať motocykle, ktoré sú tu veľmi populárne.

IMG_0333_res.JPG

Hydina je tu populárna; tento kohút sa od politiky odvracia

Asi v polovici cesty šofér zastaví, vystúpi z auta a odchádza. Zvedavo sa otáčame, čo sa deje. Po chvíli sa vráti s polystyrénovou krabicou, v ktorej sa nachádza veľmi 'živá' podoba grilovanej ryby s viditeľnými plutvami a siluetou očí; prílohou je banán na varenie.  Vodič si prstami odtrháva kúsky z ryby, malé kosti vypľúva cez okno a rázne pokračuje v ceste. Keď v malej dedine míňame kráčajúci babičku, vodič prudko pribrzdí a nechá ju nastúpiť. Zvezie ju iba pár stoviek metrov, ale peniaze od nej nevezme. Sociálne služby tu neexistujú a je si vedomý, že táto pani nemá žiadny príjem.

Ja medzitým premýšľam o krajine a ľuďoch: mnohí sú veľmi chudobní, ale pritom bohatí na voľný čas, čas na trávenie s blízkymi a známymi; bohatí na peknú prírodu a more; bohatí na šťavnaté ovocie a suroviny, ktoré si vypestovali sami a ktoré majú stále svoju typickú chuť a vôňu. Bohatstvo je relatívne.

IMG_0419.JPG

Prichádzame na záverečnú zastávku a vystupujúci cestujúci podávajú šoférovi zošúľané bankovky alebo mince. Po pani zo sliepkou ostala už iba prázdna pivová fľaša. V aute je zrazu kontrastné veľké ticho. Je čas vystupovať...

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?