Nadnárodné korporácie z USA ohrozujú svetový ekosystém

Autor: Marko Dulak | 25.7.2013 o 10:07 | (upravené 3.9.2014 o 2:12) Karma článku: 8,90 | Prečítané:  1250x

V uplynulých dňoch sa začali rokovania USA a EÚ o voľnom obchode.  Potravinové smernice sú však na oboch kontinetoch rozdielne a voľný prísun geneticky modifikovaných potravín (ktoré sú povolené v USA), môže mať širokosiahly negatívny dopad nielen na obyvateľov Európskej Únie. Nadnárodné korporácie predovšetkým z USA už teraz ohrozujú svetový ekosystém vo viacerých rovinách.

Prvou oblasťou sú geneticky modifikované plodiny ako sója a kukurica, ktorých genetická mutácia obsahuje látky na hubenie hmyzu.  Geneticky modifikovaná kukurica napríklad obsahuje BT toxín, ktorý však nezabíja iba škodlivý ale aj prospešný hmyz - akými sú včely a motýle. Vedci z Cornellskej univerzity zaznamenali, že peľ s BT toxínom prenesený na iné rastliny má za následok vyšší výskyt úmrtia vzácnych motýľov babôčky.  Podobne, peľ z geneticky modifikovaných rastlín spôsobuje včelám ťažké tráviace problémy s následkom smrti.  Poľsko reagovalo na hromadné úmrtie včiel v krajine úplným zákazom pestovania GM plodín (pozn.:  GM kukurica sa pestuje aj na Slovensku - pre kŕmne účely hospodárskych zvierat).

Druhú horzbu predstavuje geneticky modifikovaný losos, ktorý dosahuje minimálne dvojnásobok veľkosti  prírodného lososa a ktorého mutované gény umožňujú rýchlejší rast. Bol vyvinutý americkou spoločnosťou AquaBounty a predurčený na chov v umelých podmienkach - na rybích farmách. Hrozí však nebezpečenstvo, že tento losos môže preniknúť do voľnej prírody a zmutovať s prírodným lososom. Aj keď firma AquaBounty prezentuje GM lososy ako sterilné, do 5% vajíčok sterilných nie je. Štúdia Národnej Akadémie Vied publikovala, že postačí, ak by 60 geneticky modifikovaných lososov uniklo  do voľnej prírody populácie 60,000 rýb a o štyridsať generácií by divoká populácia lososov úplne vyhynula. Veľkým otáznikom ostáva aj dopad na zdravie človeka, keďže modifikovaný losos má nižšiu nutričnú hodnotu a vyšší obsah alergénov a inzulínového rastového hormónu (IFG-1), ktorý je zároveň karcinogénom. GM losos je momentálne v procese schvaľovania Americkým Úradom nad dohľadom potravín a liekov.

Spojené štáty fungujú na princípe kapitalizmu, avšak finančný záujem by nemal predčiť záujmy  verejného zdravia a ekologickej bezpečnosti.  Genetická mutácia sa tak dotýka aj etického a filozofickýého rámca. Paradoxné je, že samotní Američania sú proti geneticky modifikovaným potravinám (okolo 90% žiada povinné označovanie potravín), avšak silný lobbizmus biotechnologických korporácií v americkej vláde a senáte zatiaľ neumožňujú ústretový krok. Navyše, veľké biotechnologické korporácie a potravinové koncerny (Nestlé, Kraft Foods, Coca Cola, PepsiCo, ConAgra, DelMonte, atď)  venovali skoro 40 miliónov dolárov do kampane proti označovaniu geneticky modifikovaných potravín v USA.

Čo môžeme urobiť my? Žiadať Ministerstvo Poľnohospodárstva SR o úplný zákaz pestovania GM plodín na Slovensku;  kontaktovať slovenských europoslancov, aby reprezentovali záujmy verejného zdravia slovenských občanov bojkotovaním GMOs a neotvorením voľného potravinového obchodu USA s Európskou Úniou; vyjadriť nesúhlas s GMO pestovaním v Európe.  V neposlednom rade by sme mali kupovať miestne slovenské výrobky a taký tovar, ktorý spĺňa podmienky udržateľného poľnohospodárstva a podporuje rôznorodosť ekosystému.

_______________________________

Súvisiaci článok: Fotografia argentínskeho farmára GMO ma šokovala  http://dulak.blog.sme.sk/c/340421/fotografia-argentinskeho-farmara-gmo-ma-sokovala.html

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Danko riadi stranu ako autokrat, hovorí bývalý okresný predseda SNS

Bývalý okresný predseda SNS Patrik Zvonár vystúpil z SNS potom, ako ho vedenie strany odvolalo bez udania dôvodu.

KOMENTÁRE

Susedia ich nechcú. Ani vtedy, keď sú to poriadni ľudia

Odťahujú sa od nich. Stále začínajú odznova.


Už ste čítali?