Nadnárodné korporácie z USA ohrozujú svetový ekosystém

Autor: Marko Dulak | 25.7.2013 o 10:07 | (upravené 3.9.2014 o 2:12) Karma článku: 8,90 | Prečítané:  1290x

V uplynulých dňoch sa začali rokovania USA a EÚ o voľnom obchode.  Potravinové smernice sú však na oboch kontinetoch rozdielne a voľný prísun geneticky modifikovaných potravín (ktoré sú povolené v USA), môže mať širokosiahly negatívny dopad nielen na obyvateľov Európskej Únie. Nadnárodné korporácie predovšetkým z USA už teraz ohrozujú svetový ekosystém vo viacerých rovinách.

Prvou oblasťou sú geneticky modifikované plodiny ako sója a kukurica, ktorých genetická mutácia obsahuje látky na hubenie hmyzu.  Geneticky modifikovaná kukurica napríklad obsahuje BT toxín, ktorý však nezabíja iba škodlivý ale aj prospešný hmyz - akými sú včely a motýle. Vedci z Cornellskej univerzity zaznamenali, že peľ s BT toxínom prenesený na iné rastliny má za následok vyšší výskyt úmrtia vzácnych motýľov babôčky.  Podobne, peľ z geneticky modifikovaných rastlín spôsobuje včelám ťažké tráviace problémy s následkom smrti.  Poľsko reagovalo na hromadné úmrtie včiel v krajine úplným zákazom pestovania GM plodín (pozn.:  GM kukurica sa pestuje aj na Slovensku - pre kŕmne účely hospodárskych zvierat).

Druhú horzbu predstavuje geneticky modifikovaný losos, ktorý dosahuje minimálne dvojnásobok veľkosti  prírodného lososa a ktorého mutované gény umožňujú rýchlejší rast. Bol vyvinutý americkou spoločnosťou AquaBounty a predurčený na chov v umelých podmienkach - na rybích farmách. Hrozí však nebezpečenstvo, že tento losos môže preniknúť do voľnej prírody a zmutovať s prírodným lososom. Aj keď firma AquaBounty prezentuje GM lososy ako sterilné, do 5% vajíčok sterilných nie je. Štúdia Národnej Akadémie Vied publikovala, že postačí, ak by 60 geneticky modifikovaných lososov uniklo  do voľnej prírody populácie 60,000 rýb a o štyridsať generácií by divoká populácia lososov úplne vyhynula. Veľkým otáznikom ostáva aj dopad na zdravie človeka, keďže modifikovaný losos má nižšiu nutričnú hodnotu a vyšší obsah alergénov a inzulínového rastového hormónu (IFG-1), ktorý je zároveň karcinogénom. GM losos je momentálne v procese schvaľovania Americkým Úradom nad dohľadom potravín a liekov.

Spojené štáty fungujú na princípe kapitalizmu, avšak finančný záujem by nemal predčiť záujmy  verejného zdravia a ekologickej bezpečnosti.  Genetická mutácia sa tak dotýka aj etického a filozofickýého rámca. Paradoxné je, že samotní Američania sú proti geneticky modifikovaným potravinám (okolo 90% žiada povinné označovanie potravín), avšak silný lobbizmus biotechnologických korporácií v americkej vláde a senáte zatiaľ neumožňujú ústretový krok. Navyše, veľké biotechnologické korporácie a potravinové koncerny (Nestlé, Kraft Foods, Coca Cola, PepsiCo, ConAgra, DelMonte, atď)  venovali skoro 40 miliónov dolárov do kampane proti označovaniu geneticky modifikovaných potravín v USA.

Čo môžeme urobiť my? Žiadať Ministerstvo Poľnohospodárstva SR o úplný zákaz pestovania GM plodín na Slovensku;  kontaktovať slovenských europoslancov, aby reprezentovali záujmy verejného zdravia slovenských občanov bojkotovaním GMOs a neotvorením voľného potravinového obchodu USA s Európskou Úniou; vyjadriť nesúhlas s GMO pestovaním v Európe.  V neposlednom rade by sme mali kupovať miestne slovenské výrobky a taký tovar, ktorý spĺňa podmienky udržateľného poľnohospodárstva a podporuje rôznorodosť ekosystému.

_______________________________

Súvisiaci článok: Fotografia argentínskeho farmára GMO ma šokovala  http://dulak.blog.sme.sk/c/340421/fotografia-argentinskeho-farmara-gmo-ma-sokovala.html

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Noční vlci: nielen motorkári, ale aj Putinovi žoldnieri

Gang ruských motorkárov je prepojený na Kremeľ, v Európe môže šíriť nielen propagandu.


Už ste čítali?