Babôčka, ktorá precestuje 4500 km

Autor: Marko Dulak | 23.5.2013 o 6:56 | (upravené 23.5.2013 o 10:09) Karma článku: 9,32 | Prečítané:  1123x

Zatiaľ čo v angličtine aj španielčine znie jej meno vznešene - motýľ „monarch", v slovenskej zoológii sa jej pridelilo meno babôčka smradľavá (lat. Danaus plexippus). Táto babôčka však nezapácha a svojim výnimočným putovaním si zaslúži našu pozornosť. Nanešťastie, klimatické výkyvy a znižujúce sa počty lesov a vhodného prostredia na jej rozmnožovanie sa podpisujú na každoročnej redukucii počtu vzácnych motýľov.

Tieto skupiny putovných babôčiek sú tropickými a subtropickými motýľmi vyskytujúcimi sa v Severnej a Južnej Amerike (ostatné príbuzné druhy sa nachádzajú v južnom Španielsku i na severe Afriky a v oblasti východnej Austrálie a časti Oceánie).

IMG_3185.JPG

Pozoruhodné motýle

Fascinujúca skutočnosť je, že tieto motýle putujú za teplom do klimaticky vhodného prostredia (na jeseň putujú južne, do Mexika a na jar sa vracajú naspäť, do oblasti piatich veľkých jazier na hranici Kanady a USA) stovky až tisíce kilometrov - na miesta, kde nikdy predtým neboli. Orientujú sa podľa inštinktu, slnka a magnetického poľa Zeme.

Existencia babôčky smradľavej je závislá na výskyte glejovky (lat. Asclepias), druhu buriny s obsahom toxínov.  Glejovky majú guľovité súkvetie a  sú kľúčovým miestom pre liahnutie vajíčok, vývin húseníc, zakuklenie a v neposlednom rade aj zdrojom nektáru pre dospelé motýle. Obsah jedovatých látok v rastlinách sa prenáša aj na motýle a umožňuje im tak prežiť, keďže ich chránia pred predátormi. Pretože glejovky nekvitnú po celý rok, na zimné mesiace si motýle musia vyvtoriť zásoby a fungujú v takzvanom móde prežitia.

Ďaľšia nevšednosť týchto babôčiek spočíva v tom, že niektoré generácie žijú aj osem mesiacov zatiaľ čo ostanté iba niekoľko týždňov. Generácia motýľov, ktorá putuje južne z oblasti veľkých jazier na hranici USA a Kanady, žije šesť až osem mesiacov a precestuje vzdialenosť 4500 km. Ich cieľovou destináciou sú lesy Priečneho neovolkanického pásu na severe Mexika. Tieto lesy poskytujú ideálne podmienky na prezimovanie. Motýle si tu vybudujú "hniezda" vysoko v korunách inhličnatých stromov, čo im umožňuje ochranu pred hlodavcami.

IMG_3190.JPG

Pre mnohé motýle ich životná púť končí tu, ale pre zachovanie kolónie musia motýle na jar pokračovať severne, kde po nájdení vhodných rastlín - glejoviek - môžu naklásť prvé vajíčka. Tu sa rodí druhá generácia motýľov, ktoré budú pokračovať cestu severne a až tretia generácia motýľov ukončí putovanie v oblasti piatich veľkých jazier v Severnej Amerike.

 IMG_3183_res_res.JPG

 

Nástrahy pre babôčku smradľavú - klimatické zmeny a človek

Oblasť v Mexiku, kde milióny motýľov prezimujú každý rok, bola vyhlásená v roku 2008 za ochrannú zónu Svetovým kultúrnym dedičstvom UNESCO a za chránenú oblasť ju vyhlásil aj mexický prezident Calderón.

Klimatické zmeny - či už dlhotrvajúce dažde alebo veľké suchá majú za následok problém reprodukovania sa a nižší výskyt glejovky, primárneho zdroja potravy a reprodukcie pre motýle. Ďalším rizikovým faktorom je výrub lesov, kde motýle môžu prezimovať.  Redukcia lesov pôsobí nepriaznivo aj v tom, že zvyšuje priepustnosť vetra a znižuje teplotu prostredia na prezimovanie.  Zníženie teploty v zimnom období iba o pár stupňov môže spôsobiť mrazivé podmienky, ktoré neumožnia motýľom prežiť.

Novou nástrahou pre motýle je pestovanie geneticky modifikovaných plodín v USA, ktorých genetická mutácia obsahuje látky na hubenie hmyzu. Geneticky modifikovaná kukurica obsahuje BT toxín. Vedci z Cornellskej univerzity zaznamenali, že peľ s BT toxínom prenesený na iné rastliny,  v tomto prípade na glejovky, majú za následok vyšší výskyt úmrtia motýľov.

Na záver

Keď som ráno kráčal po rezervácii na ochranu babôčiek v Mexickom štáte Michoacan, zazrel som spadnutého motýľa. Orosené krídla ho prilepili k prašnej zemi telom nahor. Keďže motýľom ľudský dotyk škodí, zobral som malú paličku, na ktorú sa babôčka prichytila a presunul ju na slnečné miesto. Chrániť život je obohacujúci dar pre každého z nás.

IMG_3184.JPG

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Noční vlci: nielen motorkári, ale aj Putinovi žoldnieri

Gang ruských motorkárov je prepojený na Kremeľ, v Európe môže šíriť nielen propagandu.


Už ste čítali?