Južné Mexiko - po stopách Mayov a Zapotekov

Autor: Marko Dulak | 6.3.2013 o 11:08 | (upravené 6.3.2014 o 19:38) Karma článku: 9,03 | Prečítané:  669x

Štáty Chiapas a Oaxaca na juhu Mexika majú najväčšie percento pôvodných obyvateľov a ponúkajú veľa historických pamiatok aj kultúrneho dedičstva.

mestoPalenque.JPG

Mesto Palenque sa nachádza v mexickom štáte Chiapas, ktorý na juhu susedí s Guatemalou.

 

Mayovia2_res.JPG

V jeho blízkosti sú pozostatky Mayskej civilizácie, ktorej história sa začala písať okolo roku 100 p. n. l.

 

Mayovia3_res.JPG

Palenque dosiahlo najväčší rozmach v 7. stor. pod vládou panovníka Pakala, ktorého hrobka sa nachádza v pyramíde.

 

kalendar.JPG

Mayovia používali viaceré kalendáre: Tzolkin pozostáva z 20 dní a piktogramov (prostredný kruh), pričom rok obsahuje 260 dní; Haab má 19 piktogramov (vonkajší kruh); dlhoročný kalendár predstavuje cyklus približne 5125,36 rokov. Povery o konci sveta boli skôr senzáciou západných medií ako samotných Mayov.

 

Chumala.JPG

Kostol San Juan Chamula je kombináciou katolíckeho aj tradičného náboženstva pôvodných obyvateľov a miesto nevšedného zážitku. Dlhé ihličie z borovicových stromov na podlahe kvôli špecifickej vôni, miestni občania modliaci sa priamo na mramorovej dlažbe a dvetisíc zapálených sviečok umocňovali celkovú atmosféru vo vnútri tohoto chrámu.

 

nadhladOaxaca.JPG

Mesto Oaxaca je situované na juhu Mexika pri pobreží Tichého oceána a je hlavným mestom štátu s rovnomenným názvom.

 

AutobusOAX_res.JPG

Oaxaca je charakteristická koloniálnym rázom a zachovaným historickým šarmom vďaka prísnej ochrane tradičných budov miestnou samosprávou.

 

SanDomingbaroko_res.JPG

Mesto tak evokuje dojem skutočného kultúrneho dedičstva Mexika, keďže moderné nákupné centrá ani obchody zahraničných firiem, ktoré s danou kultúrou nemajú súvislosť, tam nenájdete.

 

IMG_2906.JPG

Čerstvé ovocie a zelenina so sýtymi farbami a výraznou chuťou sa dajú kúpiť priamo na ulici. Podporujú sa tak miestni farmári.

 

Katedrala.JPG

Zastavenie sa pred katedrálou.

 

Vecernykostol.JPG

Oaxaca v noci.

 

Zapotekovia.JPG

Mesto Monte Ablán bolo sídlom Zapotekov, ktorí ho založili okolo roku 500 p. n. l. Na rozdiel od Mayov sa Zapotekovia usádzali vo vyšších nadmorských výškach.

 

IMG_2893.JPG

Na tejto náhornej plošine sa nachádzali pyramídy, pozorovateľne hviezd a paláce. Zrúcaniny pochádzajú z obdobia medzi 300-700 rokov, boli však zrekonštruované až po roku 1930. Návštevou reprezentovalo aj Slovensko.

 

IMG_3007.JPG

Pôvodní obyvatelia predvádzajú očistný rituál za dobrovoľný poplatok.

 

Zapatisti


V štátoch Chiapas a Oaxaca žije najväčší počet pôvodného obyvateľstva. Podnikaví investori však chceli využívať ich pôdu a pôvodných obyvateľov vytlačiť. V roku 1994 navyše Mexiko podpísalo dohodu NAFTA a tá zrušila dotácie mexickým poľnohospodárom a umožnila prísun lacných a masovo produkovaných plodín zo Spojených štátov amerických. Obavy z prevýšenia rozdielu medzi bohatými a chudobnými a ďalšie spomínané skutočnosti viedli miestnych rebelov k založeniu hnutia Zapatistov a vzbure. Mexická vláda na potlačenie nepokojov použila armádu, no medzinárodné organizácie tvrdý zákrok odmietli. Odvtedy Zapatisti protestujú mierovou formou, no naďalej hlásajú rešpektovanie ľudskej dôstojnosti pred finančnými záujmami.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Noční vlci: nielen motorkári, ale aj Putinovi žoldnieri

Gang ruských motorkárov je prepojený na Kremeľ, v Európe môže šíriť nielen propagandu.


Už ste čítali?