Inšpirácie z Mexika, hlavného mesta

Autor: Marko Dulak | 6.2.2013 o 9:35 | (upravené 6.2.2013 o 11:02) Karma článku: 11,03 | Prečítané:  599x

V metropolitnej zóne Mexika, hlavného mesta, žije vyše dvadsať miliónov obyvateľov. A aj keď veľkomesto čelí rôznym problémom súvisiacim s hustou dopravou, nedostatkom pitnej vody, zníženou kvalitou ovzdušia, odpadovým hospodárstvom, nárastom populácie a ďaľšími, v istých oblastiach môže byť inšpiráciou aj pre nás.

Systém bicyklových staníc

Hustú premávku a smog z automobilovej prepravy mesto čiastočne vyriešilo zriadením hustej bicyklovej siete  staníc v rôznych častiach mesta. Občania si môžu zakúpiť za nízky ročný poplatok čípovú kartu, ktorá im umožňuje požičanie bicykla na osobnú prepravu. Bicykel možno vrátiť do ktorejkoľvek z cyklistických staníc  - podľa cieľového miesta záujemcu. Podobný program - avšak zdarma (ak je bicykel vrátený do troch hodín) funguje aj pre turistov.

Posilňovňa v parku

Vo väčšine mestských parkov sú zriadené stanovištia s posilňovacími zariadeniami, pri ktorých sa využíva vlastná váha. Umožňujú tak prístup k zdravšiemu životnému štýlu, ktorý je dostupný širokej verejnosti.

Nečakaný prejav láskavosti

Mexičania sú všeobecne zdvorilí ľudia. Páčilo sa mi, že keď odchádzali z reštaurácie ale aj pouličného stravovacieho stánku, vo väčšine prípadov zaželali dobrú chuť prísediacim občanom (aj keď ich osobne nepoznali), prípadne stravníkom pri vedľajšom stole. Iný moment príjemného prekvapenia nastal, keď som v mestskom parku študoval turistického sprievodcu. Pristavila sa ku mne okoloidúca mladá baba a ponúkala mi záložku. Myslel som si, že mi ju chce predať, tak som jej odpovedal, že si neprosím. Ona však vysvetlila, že je to dar - záložka pre moju knihu. Bol som milo prekvapený.

Zvyčajne prejavujeme láskavosť ľuďom, ktorých poznáme alebo rodinným príslušníkom. Nečakaný prejav láskavosti od cudzieho človeka však o to viac dokáže potešiť...

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Maďarič a Poliačik sa v parlamente spojili, predkladajú spoločný návrh zákona o RTVS

V RTVS je časť redaktorov nespokojná, hovorí o pretláčaní konšpiračných teórií. Nedávno skončili štyria externisti, ktorí boli k vedeniu kritickí.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Béla na sebe nechá aj drevo rúbať

Koaličná dohoda už je len na ozdobu.

AUTORSKÁ STRANA PETRA SCHUTZA

Trump je najškodlivejší zjav, čo Zem nosila

Výročná správa SIS je opäť raz akoby volanie po zrušení inštitúcie.


Už ste čítali?