Inšpirácie z Mexika, hlavného mesta

Autor: Marko Dulak | 6.2.2013 o 9:35 | (upravené 6.2.2013 o 11:02) Karma článku: 11,03 | Prečítané:  566x

V metropolitnej zóne Mexika, hlavného mesta, žije vyše dvadsať miliónov obyvateľov. A aj keď veľkomesto čelí rôznym problémom súvisiacim s hustou dopravou, nedostatkom pitnej vody, zníženou kvalitou ovzdušia, odpadovým hospodárstvom, nárastom populácie a ďaľšími, v istých oblastiach môže byť inšpiráciou aj pre nás.

Systém bicyklových staníc

Hustú premávku a smog z automobilovej prepravy mesto čiastočne vyriešilo zriadením hustej bicyklovej siete  staníc v rôznych častiach mesta. Občania si môžu zakúpiť za nízky ročný poplatok čípovú kartu, ktorá im umožňuje požičanie bicykla na osobnú prepravu. Bicykel možno vrátiť do ktorejkoľvek z cyklistických staníc  - podľa cieľového miesta záujemcu. Podobný program - avšak zdarma (ak je bicykel vrátený do troch hodín) funguje aj pre turistov.

Posilňovňa v parku

Vo väčšine mestských parkov sú zriadené stanovištia s posilňovacími zariadeniami, pri ktorých sa využíva vlastná váha. Umožňujú tak prístup k zdravšiemu životnému štýlu, ktorý je dostupný širokej verejnosti.

Nečakaný prejav láskavosti

Mexičania sú všeobecne zdvorilí ľudia. Páčilo sa mi, že keď odchádzali z reštaurácie ale aj pouličného stravovacieho stánku, vo väčšine prípadov zaželali dobrú chuť prísediacim občanom (aj keď ich osobne nepoznali), prípadne stravníkom pri vedľajšom stole. Iný moment príjemného prekvapenia nastal, keď som v mestskom parku študoval turistického sprievodcu. Pristavila sa ku mne okoloidúca mladá baba a ponúkala mi záložku. Myslel som si, že mi ju chce predať, tak som jej odpovedal, že si neprosím. Ona však vysvetlila, že je to dar - záložka pre moju knihu. Bol som milo prekvapený.

Zvyčajne prejavujeme láskavosť ľuďom, ktorých poznáme alebo rodinným príslušníkom. Nečakaný prejav láskavosti od cudzieho človeka však o to viac dokáže potešiť...

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Danko v dume dvoril Rusom, keď prekrúcajú ´68, mlčí

Danko je absolútne mimo reality, ohodnotil proruský sentiment šéfa slovenského parlamentu politológ Grigorij Mesežnikov.

REPORTÁŽ

Rafting v Líbyi. Kríza sa skončila, ľudia ďalej prichádzajú cez more

Na Sicílii sme blízko migračnej kríze.


Už ste čítali?