Silvestrovský blog: Cesta vlakom - úsmevne

Autor: Marko Dulak | 31.12.2012 o 0:52 | (upravené 31.12.2012 o 1:46) Karma článku: 8,67 | Prečítané:  715x

Radi cestujete vlakom? Či už áno alebo nie, pozývam Vás na silvestrovskú cestu. Začalo sa to celé milostivou pani s manželom predo mnou v rade na lístky. V prvej chvíli mi evokovali návštevníkov ...z inej planéty.  

     - Dobrý deň. Jeden dospelý
     - A kam si prosíte?
     - Na vlak
     - Kde Vám mám vydať lístok?
     - Do ruky
     - Ale prosím Vás...., kam cestujete?!
     - Ku švagrinej
     - A kde býva tá švagriná?
     - Už teraz... v novom dome, pri ihrisku
     - Aha, a je tu ešte niekto blbší od Vás?
     - Mišu, volajú ťa...

Ako dopadol rozhovor som sa nedozvedel, lebo ma privolala k okienku druhá pracovníčka pokladne. Mám rád osobnú železničnú prepravu. Stovky ba aj tisíce ľudí sa presúva v čase i priestore; každý niekam smeruje. Rád ich pozorujem z oka i okna; je to taká sonda do hlbín ministerstva môjho poznania. Ale ako spolucestujúca v kupé poznamenala, dnes už necestuje vlakom toľko ľudí ako kedysi. „Ľudia z určitých dôvodov zmelini prostriedky prepravy. Môže to byť spôsobené tým, že cesta vlakom nie je propagovaná v reklamách ani amerických filmoch natoľko ako cesta štýlovým autom," dodala.

Medzitým sa rýchlik už pohol a ja som neodolal pokušeniu prejsť sa po vlaku a vzhliadnuť dizajn v jednotlivých vozňoch. V jednom z nich - vozni s otvoreným sedením - som bol svedkom zaujímavého rozhovoru matky s asi trojročným dieťaťom, ktoré prvý krát cestovalo vlakom. Po začutí hlásenia sprievodkyne cez reproduktor malý drobec nadšene vykríkol:

     - Mami, vlak rozpráva!
     - Ale nie, Jožko....
     - Áno, ja som to počul....
     - Psssssssst!

Keď som sa vrátil do kupé, moja spolucestujúca už stála v uličke a dívala sa z okna. Otváral sa jej svet slovenskej prírody a mne jej väčšieho pozadia. Spôsobila tak zatmenie mojej mysle. Moju myseľ však príjemne zatemnili aj dídžejské úryvky zvučiek v jednotlivých staniciach s hláseniami ľubozvučnej slovenčiny, ktoré by mohli konkurovať aj redaktorkám Slovenského rozhlasu. Niekedy hlásia aj úsmevné oznamy ako „Pri prvej koľaji pozóór, prichádza vlak; pri prvej koľaji pozóóóór! ....No nehovorím?!" alebo „Zmeškaný zrýchlený vlak z XX do Hornej Dolnej je pripravený na odchod, ukončite nástup!" Železničné hlásateľky majú často láskavé hlasy a tým prinášajú pokoj Vianoc do našich sŕdc po celý ro(c)k.

Napokon som aj ja dorazil do cieľovej stanice Silvester 2012, kde všetkých čítajúcich cestujúcich vítal nápis „Prajeme Vám šťastný nový rok!"

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí (minúta po minúte)

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.

SVET

Ľudia utekali v panike. Ako vyzerala situácia v Barcelone (fotogaléria)

Polícia potvrdila, že išlo o teroristický útok.


Už ste čítali?