reklama

Život v amazonskej džungli

Oblasť Amazónu si predstavujeme ako zelené pľúca planéty. Súčasný Amazón nepozostáva iba zo zelených pralesov s pôvodnými obyvateľmi, ale aj z plošín na ťažbu ropy či zemného plynu. Ministerstvo zdravotníctva môjho vnútra sa búri.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)
Mesto Puerto Francisco de Orellana
Mesto Puerto Francisco de Orellana (zdroj: MD)

Teplota vzuchu 30° C, vlhkosť asi 80 % a veľký hnedý tok rieky Rio Coca s týčiacim sa mostom v ekvádorskom meste Puerto Francisco de Orellana sú vstupnou bránou do amazonskej oblasti. Cesta motorovým člnom pôsobí osviežujúco; vánok vetra rozfúkava vlasy pasažierov hľadiacich na hustý prales po oboch stranách rieky. Občas nás predbehujú dízlové motorové lode patriace zväčša ropným spoločnostiam. Svojou rýcholosťou a aktivitami rozprudzujú hladinu rieky a rozkolísavajú nielen náš čln, ale aj pľúca planéty.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Sporadicky bolo vidieť v blízkosti rieky Rio Coca nové ložiská na ťažbu ropy
Sporadicky bolo vidieť v blízkosti rieky Rio Coca nové ložiská na ťažbu ropy (zdroj: MD)

Po vyše dvoch hodinách plavby sa ocitám v osade so 186 obyvateľmi Anangu, ktorí patria do kmeňa Kitchiwa (a Kitchiwa je aj ich pôvodný jazyk, ktorým, okrem španielčiny, hovoria dodnes). Napr. Ali Tuta znamená dobrú noc, Aška Pagraču zasa ďakujem pekne.

Tak ako väčšina ekvádorských indiánov, aj obyvatelia Anangu sú urbanizovaní predovšetkým pod vplyvom misionárov v polovici minulého storočia. Dnes misionárov využíva (alebo skôr zneužíva) ekvádorská vláda aj na šírenie presvedčenia a podpory petrolejového priemyslu v amazonskej oblasti.

Špecifikom osady Anangu je, že sa nachádza priamo v ekvádorskom národnom parku s jednou z najvyšších biodiverzít na svete – Yasuni. Yasuni v preklade znamená posvätné alebo nedotknuteľné územie, avšak tento termín a aj samotný národný park s faunou, flórou aj pôvodným obyvateľstvom Amazonie sú predovšetkým od roku 2014 dennodenne ohrozované v dôsledku rozmáhajúceho sa ropného ale aj ťažobného priemyslu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Niektorí Indiáni sa voči týmto projektom bránia viac ako ostatní, ale nie vždy sa postavenie za seba končí víťazne. Britský denníkThe Guardian minulý mesiac informoval o zavraždení Josého Tendetza Antúna, člena kmeňa Shuar, ktorý otvorene kritizoval vládu ekvádorského prezidenta Rafaela Correu a podpísaný $1,4 miliardový projekt s čínskou spoločnosťou, ktorej členovia podľa informáciíí organizácie Amazon Watch v roku 2012 podpálili dom a hospodárstvo Josého Antúna a údajne stoja aj za jeho vraždou. Vďaka pôžičkám z Číny ponúka v súčasnosti Ekvádor oblasť Amazónu na ropné aj banské účely (napríklad na ťažbu mede) viacerým čínskym spoločnostiam. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Život v komunite Anangu

Mnohé kmene a obyvatelia v amazonskej oblasti dnes žijú z turistiky a mnohí pracujú v turistických rezortoch. Na rozdiel od ostatných zariadení sú členovia komunity Anagnu zároveň aj spoluvlastníkmi dvoch turistických centier nachádzajúcich sa na ich území. Jedno je situované priamo v komunite a druhé, drahšie, sa nachádza v odľahlejšej časti džungle.

Turistom ponúkajú to najlepšie
Turistom ponúkajú to najlepšie (zdroj: MD)

Keďže som chcel spoznať autentickejší život domácich, namiesto turistického trojdňového pobytu som si vybavil trojtýždňový dobrovoľnícky pobyt s tým, že komunite pomôžem s environmentálnym vzdelávaním v miestnej škole a aj s ostatnými projektami. V Anangu osade využívajú aj solárne panely, majú filter na prečistenie vody z rieky, ktorú používajú na umývanie, separujú plasty, papier aj sklo a kompostujú biologicky rozložiteľný odpad. Obyvatelia a aj škola majú svoje vyhradené políčka, kde pestujú banánovníky, juku, zeleninu a niektorí aj kakaovníky a ryžu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Environmentálne vzdelávanie v miestnej škole
Environmentálne vzdelávanie v miestnej škole (zdroj: MD)

V komunite žijú “domáci” obyvatelia, z ktorých niektorí pracujú v turizme. Ostatní zamestnanci tu dochádzajú na štrnásťdňové pobyty z okolitých miest, pričom ich pracovný deň trvá deväť hodín - od siedmej rána až do piatej poobede (s jednohodinovou obedňajšou prestávkou). Potom majú osem dní voľna na návštevu rodiny a bydliska. Turistický zamestnávateľ im poskytuje skromné ubytovanie a stravu trikrát denne. Aj keď turistom poskytujú veľmi chutnú – až luxusnú stravu s domácim pečivom, chutnou krémovou polievkou, grilovaným chudým mäsom, ryžou, zeleninovou prílohou, ovocným šalátom, zákuskom aj čerstvo odšťaveným džúsom, v zamestnaneckej jedálni bola strava jednoduchšia, ale zato atmosféra bola oveľa viac súdržnejšia a priateľskejšia.

Strava obsahuje ryžu trikrát denne; obedy sú s polievkou, napríklad takýto s kuracími nohami, ktoré sú esteticky naservírované v podobe, aby ulahodili aj oku
Strava obsahuje ryžu trikrát denne; obedy sú s polievkou, napríklad takýto s kuracími nohami, ktoré sú esteticky naservírované v podobe, aby ulahodili aj oku (zdroj: MD)

Zamestnanci pozdravia ostatných stravníkov a zaželajú im dobrú chuť pri príchode aj odchode z jedálne, takže jedlo by vám malo chutiť dvojnásobne. Jedáleň je miestom vtipkovania, nepretržitých rozhovorov a možnosti spoznávania mnohých ľudí. Okrem zamestnancov turistickej chaty tam chodia aj učitelia, miestny lekár a deti z miestnej školy.

Šamanov ako tradičné autority už v amazonskej oblasti nenájdeme, sú skôr výnimkou. V komunite Anangu pracuje striedavo lekár a zubár. Zvyky a znalosti o liečivých účinkov niektorých bylín medzi obyvateľmi stále pretrvávajú. Niektoré rodiny prechovávajú tradíciu skúšky osobnej sily, ktorá sa môže zdať až drastická. Raz za pár rokov deťom potrú oči štipľavými papričkami, popŕhlia ich žihľavou a dajú im vypiť odvar, ktorý vyvolá zvracanie. Údajne tak prečistia organizmus a snažia sa v ich deťoch vypestovať vnútornú silu. Rodinný príslušník, ktorý tento test sprevádza určite nie je u detí obľúbený. Jeden z členov sa priznal, že mu tento nepríjemný zvyk robili už dvadsaťkrát, ale nemá pocit, že by ho to urobilo silnejším…

Ženy z komunity Anangu majú svoje vlastné združenie Mamakuna a návštevníkom prezentujú svoju kultúru
Ženy z komunity Anangu majú svoje vlastné združenie Mamakuna a návštevníkom prezentujú svoju kultúru (zdroj: MD)

Ľudia v amazonskej oblasti žijú skromne, ale nesťažujú sa. Zamestnanci majú prístup k pitnej vode, ktorá sa priváža v cisternách. Ostatní obyvatelia si musia postačiť iba z vody z rieky alebo použiť dažďovú. Laboratórne testy však poukazujú, že obe formy obsahujú toxické látky a preto spôsobujú zdravotné problémy predovšetkým deťom. Vedenie komunity momentálne iniciuje projekt prepojenia na inú rieku, ktorá nepreteká v blízkosti ropných spoločností. Napriek tomu, že domáci používajú vodu z rieky na umývanie aj pranie, sú vždy upravení a čistí (ak nepočítame hranie futbalu po daždivom počasí).

Aj keď pôvodní obyvatelia Amazónu čelia mnohým problémom, sú srdečnejší a príjemnejší ako ľudia v horskej oblasti Ekvádoru. Majú pozitívny prístup k životu, sú spokojní s tým, čo majú, a aj keď sú k cudzincom často ostýchaví, sú priateľskí a ústretoví. Vedia veľa rozprávať, ale sú aj pracovití a šesťstokilový náklad lode im nerobí problém vyložiť v plážových šľapkách za pár minút. Pre život nepotrebujú najnovšiu sadu dvadsiatich nožov z telenákupu, postačí im jedna mačeta, s ktorou si poradia v džungli a vedia ňou naservírovať aj tropické ovocie.

Víkend v komunite patrí futbalu. Podarilo sa mi zapojiť aj dve miestne učiteľky. Po  zápase končíme všetci hnedí. V pozadí sú školská zborovňa, lekárske stredisko a sklad (zprava) a obydlia (vľavo)
Víkend v komunite patrí futbalu. Podarilo sa mi zapojiť aj dve miestne učiteľky. Po zápase končíme všetci hnedí. V pozadí sú školská zborovňa, lekárske stredisko a sklad (zprava) a obydlia (vľavo) (zdroj: MD)

Eko ďalej?

Predaj pozemkov veľkým korporáciám a vlastníctvo vytvára priestor na zneužívanie a vykorisťovanie. Riešením by bolo, aby sa pozemky nepredávali zahraničným korporáciám, ale skôr malým miestnym spoločnostiam s účasťou domácich.

Prezident Correa argumentuje, že ťažba ropy pomáha krajine splácať dlhy. Kritici však poukazujú na fakt, že štát dotuje ceny benzínu (ktorý má aj tak nízku kvalitu a v mestách Ekvádoru tak spôsobuje druhotné znečisťovanie životného prostredia). Ekvádorské najväčšie spoločnosti platia daň iba 2,9 %. Zvýšenie tejto sadzby o 1,5 % by mohlo priniesť krajine 20 miliárd dolárov. 

Pôvodní obyvatelia Amazónu majú odlišné hodnoty. Pôdu aj prírodu považujú za dar pre všetkých, je to dedičstvo, ktoré tu existuje vďaka starostlivosti ich predchodcov. Ich nádejou je podpora širšej verjnosti a priazeň zahraničných návštevníkov prostredníctvom turizmu.

Marko Dulak

Marko Dulak

Bloger 
  • Počet článkov:  37
  •  | 
  • Páči sa:  14x

Myslím, teda som. * * * * *Absolvent klinickej sociálnej práce. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu