Vianočný blog: Na čom naozaj záleží?

Autor: Marko Dulak | 26.12.2012 o 5:29 | (upravené 13.4.2013 o 9:07) Karma článku: 12,46 | Prečítané:  491x

Počas Vianoc a na konci roka často prehodnocujem, čo je v živote naozaj dôležité. V pop-kultúre a konzumnej spoločnosti sa prostredníctvom médií a reklamy propaguje pozlátko úspechu a slávy ako ideálu modernej doby: mať veľa peňazí, dobré postavenie, slušné auto, exotickú dovolenku, vlastníctvo takého či onakého tovaru, prípadne popularita na televíznej obrazovke. Na príklade mnohých "úspešných" ľudí (aj zo šoubiznisu) však vidieť, že pozlátko takéhoto úspechu má aj svoju odvrátenú tvár. Mnohí z týchto ľudí prepadli závislostiam, užívajú psychofarmaká, alebo pracujú enormné množstvo  hodín.

Režisér Tom Shadyac mal navonok život, o akom mnohí snívajú: luxusné autá, prepravu súkromným lietadlom, nehnuteľnosti v rôznych krajinách, rôzne filmové ocenenia, pozvánky na honosné večierky. “Stál som uprostred (svojej) miliónovej vily, ktorú ma spoločnosť naučila brať ako meradlo úspešného života. Ale toto ma nerobilo o nič viac šťastným,“ prezrádza v dokumente I Am. Naopak, cítil pocit prázdna. Moderná spoločnosť podporuje správanie, že jednotlivec môže získať neobmedzené bohatstvo, čo je v rozpore so zákonom prírody. Shadyac vysvetľuje: „Na rozdiel od ľudí, vo svete prírody si žiaden jej článok neberie viac, než potrebuje. Lev nezabije každú gazelu, ale iba jednu.“ Režisér si uvedomil, akú pascu prináša umelý honosný život a preto sa ho rozhodol vzdať. Presťahoval sa do komunitného bývania, do práce cestuje zásadne bicyklom, peniaze venoval na charitu a žije s tým, koľko potrebuje.

Pri práci so staršími ľuďmi som sa zaujímal o ich pohľad na hodnoty. Keďže boli na sklonku svojho života, hmotné statky pre nich neboli dôležité. Vo väčšine prípadov pre nich mali význam hodnoty, ktoré sa nedali uchopiť. V jednom seminári o paliatívnej starostlivosti som sa dozvedel tri zaujímavé otázky, ktoré sme mohli využiť pri práci so seniormi a ktoré aj Vám pomôžu dívať sa na Váš život z iného pohľadu. A možno je v nich ukryté tajomstvo, čo je v živote naozaj dôležité:

- Kedy sa cítim byť najviac spojený(-á) s ostatnými?

- Kedy sa cítim plný(-á) života?

- Kedy cítim, že ma má niekto naozaj rád?

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Žitňanská: Dnes sa spochybňuje liberálna demokracia, populizmus je na vzostupe

Ani ľudia s hypotékou nemusia prísť o bývanie, ale po osobnom bankrote musia úver dosplácať.

KOŠICE KORZÁR

Nervozita v Košiciach rastie: Raši prosí o pokojné rokovanie

Primátorovi sa nepáčia výzvy aktivistov.

PLUS

Zamrzla a nebilo jej srdce. Potom vstala z mŕtvych

Žena bola hodiny mŕtva, zmrzla na kosť a zažila zmŕtvychvstanie.


Už ste čítali?