reklama

Homosexualita v kontexte náboženstva, odborníkov,životných príbehov

Homosexualita je pre mnohých štipľavá a háklivá téma. Niektorí z nás majú vyhranený názor a táto téma vyvoláva silné reakcie a emócie, čo niekedy vedie k radikálnym postojom. Môže to reprezentovať našu históriu a kultúru, keďže naša krajina patrí k tým konzervtívnejším a totalitný režim taktiež zanechal svoje stopy. Na druhej strane máme aj ľudí viac otvorených voči novým skutočnostiam. Váš vnútorný postoj, s akým pristúpite k tomuto článku predurčí to, ako ho prijímete. Jeho zámerom nie je nikoho presviedčať, ale ponúknuť rôzne názory – od odborníkov až po skúsenosti, ktoré napísal život.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Ľudia a Predsudky

Aký mate názor na homosexuálov a aké mate o nich informácie? Výskumy poukazujú na to, že ľudia, ktorí poznajú geja alebo lesbičku vo svojom okolí majú tolerantnejší a viac akceptujúci prístup než tí, ktorí takého človeka osobne nestretli. Informácie o homosexualite, ktoré ľudia majú, môžu byť skôr názory a stereotypy, ktoré nie sú založené na faktoch alebo vedeckých výskumoch. Napr. možno máte predstavu geja ako výstredného zženštilého muža, ktorý je vyzývavo oblečený – tak ako v článkoch časopisov z rôznych gej sprievodov. To však neznanemá, že všetci homosexuáli sú takíto. Mnohí sú takí istí ľudia ako ja alebo Vy a ani to o nich nevieme. Majú svoje životy a problémy, svojich rodinných príslušníkov, na ktorých im záleží, pracovné povinnosti, atď. Jediný rozdiel je v tom, že cítia náklonnosť k osobe rovnakého pohlavia. Táto skutočnoť vedie niektorých ľudí sa dívať na gejov zhora a nevnímajú ich ako rovnocenné ľudské bytosti. Ale akým právom? Akým právom odsudzujeme niečo, čomu sami dobre nerozumieme, pretože sa nenachádzame v tej situácii? Máme právo rozhodovať o tom, ako sa má človek správať, pokiaľ tým nikomu neubližuje? To, ako jednotlivé krajiny akceptujú svoje menšiny sa môže radikálne líšiť a vypovedá to o vyspelosti danej spoločnosti.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čo na to odborníci?

Často sa stretávame s názormi, že homosexualita je otázkou voľby alebo životného štýlu. Začiatkom 20. storočia bola homosexualita považovaná za chorobu. Výskumy však poukázali na to, že homosexualitu nemožno zmeniť (a teda ani „liečiť“), pretože je to vrodená záležitosť. Americká psychiatrická spoločnosť ju napokon vyňala zo zoznamu chorôb v roku 1973 a Svetová Zdravotnícka Organizácia v roku 1990. Aj keď aj dnes si niektorí ľudia mylia, ze homosexualita je porucha, súčasný výskum a klinická odborná literatúra dokazujú, že náklonnosť ľudí rovnakého pohlavia, ich pocity a správanie sú normálnou a pozitívnou variáciou ľudských vzťahov.[1] Žiadať homosexuála o preorientovanie je tak absurdné akokeby sme chceli, aby sa modrookí jedinci zmenili na hnedookých. Niektorí z nás sa napriek tomu domnievajú, že homosexualita je otázkou voľby. Ak je to tak, navrhujem Vám jedno cvičenie: skúste si, napríklad od zajtra, zmeniť svoju sexuálnu orientáciu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Náboženské odsúdenie a spoločenský nesúhlas viedli P. Toscana k vynaloženiu vyše tridsaťtisíc amerických dolárov a sedemnásť rokov snahy o zmenu sexuálnej orientácie na troch kontinentoch. Nepodarilo sa nič zmeniť a s odstupom času videl, že reverzné terapie mu veľmi ublížili. Trvalo niekoľko rokov, kým sa z nich dostal. Dnes už vie, že žiadna premena nie je možná a ani nevyhnutná, pretože najdôležitejšie je žiť v spojitosti so svojím prežívaním, autenticky a s úprimnosťou k sebe samému.

Náboženstvo a homosexualita

Cirkev a náboženská obec poukazuje na to, že homosexualita je v Biblii odmietaná, pričom používajú časti zo starého zákona ako sú Levitikus 17,18, Genesis 18, 19 List Korinťanom 4-6, List Rimanom 1,2. Duchovný Neil Thomas z Metropolitného Kostola v Los Angeles si však nemyslí, že v Biblii je obsiahnuté nič, čo by zakazovalo homosexualitu.[2] Reverend Peter Gomes z Harvardskej Univerzity a Rev. Dr. Laurence Keene tvrdia, že vyššie spomenuté pasáže v Biblii nehovoria o vzťahoch medzi mužmi ako ich vnímame dnes, ale vzťahovali sa na podmienky a dobu, kedy bola Biblia napísaná. “Ľudia by nemali brať Bibliu doslovne, pretože nebola nadiktovaná Bohom,” dodáva arcibiskup a laureát Nobelovej Ceny mieru Desmond Tutu. Duchovný N. Thomas poukazuje na iné časti v Biblii, ktoré potvrdzujú jej časovú súvislosť s vtedajšou dobou, napr. sa v nej píše zákaz konzumácie kreviet, bravčového mäsa, holenia sa, nosenia miešaných textílií, rozvodu, pohlavného styku počas periódy, a ďalšie.[3] Veriaci by nemali selektívne vyberať časti z Biblie a vztyčovať prst, zatiaľ čo ignorujú ostatné jej state.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Prípady zo života

Nábožensky založená Mary Lou Wallnerova má osobnú skúsenosť s homosexuálnou dcérou. Keď sa tá priznala matke, že je lesbička, Mary jej povedala, že nikdy nebude môcť akceptovať jej inakosť, lebo z náboženského učenia to považovala za hriech. Myslela si, že odlišná sexuálna orientácia je voľba alebo životný štýl a voči svojej dcére bola v tomto nekompromisná. Tá sa jej postupne vzďaľovala a svoje sklamanie vyjadrila v liste, kde napísala, že jej matka veľmi ublížila a neželá si s ňou byť naďalej v kontakte. Dcéra nevládala dlhšie unášať ťarchu osudu a o pár dní spáchala samovraždu. Až po smrti svojej dcéry Mary začala skúmať tému homosexuality a z rôznych vedeckých štúdií sa dozvedela, že homosexualita nie je voľba. Aj ukážky z Biblie zrazu videla v inom svelte – ako state, ktoré boli aplikovateľné v dobe, kedy bola Biblia napísaná. “Moja dcéra je mŕtva kvôli nepravde, ktorú ma naučila cirkev.” Krutá tragédia a hľadanie odpovedí v motlidbách ju priviedli k poznaniu, že “gejovia a lesbičky sú tiež božie deti – tak ako každý iný. Boh transformoval moje srdce na človeka, ktorý miluje bezpodmienečne.”[4]

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Naneštastie, nie všetci ľudia postupujú k ceste bezpodmienečného prijímania. Odmietavé postoje spoločnosti a cirkvi berú niektorí jedinci veľmi osobne a tie sa môžu prejavit v nenávistných aktoch proti menšinovej skupine. Dvadsaťdvaročný americký vojak Allen R. Schindler to zažil na vlastnej koži v roku 1992. Po tom, čo sa rozniesla správa o jeho homosexualite na námornej jednotke v Japonsku, ho napadli jeho dvaja kolegovia v parku a spôsobili mu veľmi vážne zranenia s následkom smrti. Páchatelia Allenovi násilím poškodili všetky vnútorné orgány a jeho telo lekári prirovnali k obeti zrážky lietadla. Jeho matka dokázala identifikovať pozostatky svojho syna iba na základe tetovania na znetvorenom ramene. Je smutné, že Allenovi kolegovia ho nevideli ako človeka – syna, vnuka, brata, bratranca, kamaráta – ktorý bude svojim blízkym chýbať. Na druhej strane si spôsobili ujmu aj sami, keďže za svoje činy boli odsúdení. Tieto príklady poukazujú na skutočnosť, že nenávisť a intolerancia v spoločnosti majú nepriaznivé širokosiahle následky.

Dopad na spoločnosť

Odsúdenie a nepriaznivá spoločenská situácia majú negatívny dopad na menšinovú komunitu. Gejovia a lesbičky sú v porovnaní s heterosexuálmi vyššou rizikovou skupinou a odsúdenie zo strany rodiny a spoločnosti nesú veľmi ťažko, čo dokazuje vyšší výskyt samovrážd v tejto skupine v porovnaní s heterosexuálmi. V zahraničí sa snažia rôzne osobnosti a skupiny poukazovať na tento problém rôznymi kampaňmi , napríklad bassebalový športový klub Giants pripravil video, v ktorom vyzývajú LGBT mladých ľudí - ktorí sú odsudzovaní ich rovesníkmi – na vnútornú silu a dodávajú im nádej, že udalosti sa zlepšia.[5]

Známe osobnosti, ktoré podporujú homosexuálov

Noviny Huffington Post zverejnili viaceré známe (heterosexuálne) osobnosti, ktoré podporujú práva homosexuálov. Brad Pitt a Angelina Jolie venovali veľkú čiastku peňazí na podporu gejov v štáte Kalifornia. Speváčka Cyndi Lauper založila kampaň “Give a damn,” ktorej cieľom bolo poukázanie na ťažkosti, s ktorými sa homosexuáli a transgenderové osoby musia vyrovnávať. Americký herec a režisér Clint Eastwood sa vyjadril “Robíme veľa hluku okolo veci, z ktorej by sme nemali robiť problém”. Ďaľšími podporovateľmi sú herčka Kate Winslet, hokejista Sean Avery, Julianne Moore, režisér Steven Spielberg, hereci Sean Penn, Natalie Portman, Jennifer Anniston, George Clooney, zápasník Hudson Taylor a taktiež aj mnohí politickí činitelia.

Na záver

Je paradoxné, ako niektorí z nás tvrdo odmietajú akúkoľvek odlišnosť. Máme vytvorený osobný postoj voči tejto téme a nechceme sa ho vzdať alebo pripustiť si iný názor. Zväčša sa za tým skrýva starch z neznáma alebo nepoznaného.

Duša človeka nemá pohlavie, takže sexuálna orientácia nemá významnejšiu 'nadpozemskú' funkciu. Podstatným posolstvom náboženstva je milovanie blížneho ako seba samého. Každý máme v sebe kúsok božského. Nachádzanie chýb a rozdielov nás zvyčajne rozdeľuje; láska a snaha o porozumenie naopak spája. Ktorú cestu si zvolíme?

[1] Svetová zdravotnícka organizácia. (2012). “Terapiám” na zmenu sexuálnej orientácie chýba medicínske potvrdenie a ohrozujú zdravie (”Therapies” to change sexual orientation lack medical justification and threaten health). Použité z http://new.paho.org/hq/index.php?option=com_content&view=article&id=6803&Itemid=1926

[2] Thomas, N. G. (n.d.). It is far too simplistic to say that the scripture condemns homosexuality (Je to príliž zjednodušené povedať, že Písmo odsudzuje homosexualitu) [Video súbor]. Použité z http://www.gaycultureeducation.com/RELIGIONANDTHEGAYISSUEneil.html

[3] Karslake, D. G. (režisér), & Bastian, B. (producent). (2007). For the Bible tells me so (Pretože mi tak káže Biblia) [DVD]. USA: First Run Features

[4] Mary Lou Wallner tells the story about her daughter Anna Louise. (2011). [Video súbor]. Použité z https://www.youtube.com/watch?v=ycbHnPhw8VQ

[5] Video: SF Giants support LGBT Youth. (2011). [Video súbor]. Použité z

http://www.mediabistro.com/tvnewser/video-sf-giants-support-lgbt-youth_b87847

Marko Dulak

Marko Dulak

Bloger 
  • Počet článkov:  37
  •  | 
  • Páči sa:  14x

Myslím, teda som. * * * * *Absolvent klinickej sociálnej práce. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu